2 çocuğunu öldüren baba: Fakir yaşamalarını istemedim

Navrotsky, “Fakir yaşamalarını istemedim. Ayrıyeten oğlumun gelişimini engelleyen hastalığı vardı. İleride engelli olması beni üzerdi” dedi.

Ukrayna’daki savaştan kaçan Oleksiy Oleksiyovych Navrotsky ile eşi Yulia Navrotska ortasında 21 Mayıs günü saat 08.00 sıralarında, kaldıkları Alanya ilçesi Saray Mahallesi Güzelyalı Caddesi’nde bulunan apart otelin odasında bilinmeyen nedenle tartışma çıktı. Tartışmanın büyümesi üzerine Oleksiy Oleksiyovych Navrotsky, bıçakla eşi Yulia Navrotska ile kızı T.N. (6) ve oğlu K.N.’ye (4) saldırdı. Akında Yulia Navrotska kolundan yaralanırken, kızı ve oğlu ise ömrünü yitirdi.

Gözaltına alınan Oleksiy Oleksiyovych Navrotsky, ‘kasten öldürme’ hatasından tutuklanarak Alanya L Tipi Kapalı Cezaevi’ne konuldu. İki kardeşin cenazesi uçakla ülkelerine gönderilirken, anne Yulia Navrotska ise tedavisinin akabinde hastaneden ayrıldı. Oleksiy Oleksiyovych Navrotsky’nin, Rusya’nın Ukrayna’ya savaş açmasıyla evvel İtalya’ya akabinde bu yıl mart ayında ailesiyle Alanya’ya gelerek aparta yerleştiği öğrenildi. Navrotsky’nin, eski Harkiv milletvekili olduğu, savaş öncesinde Harkiv kentinde bir üniversitede öğretim üyeliği yaptığı ve iktisat dersi verdiği belirtildi.

‘HALA KENDİMDE DEĞİLİM’

Olayla ilgili yürütülen soruşturmanın akabinde açılan dava Alanya Adliyesi 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlandı. Davanın birinci duruşmasına müşteki pozisyonundaki Yulia Navrotska katılmazken, Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı avukatları ile sanık avukatı Nükte Yaprak Buyurgan duruşma salonunda hazır bulundu. Tutuklu sanık Oleksiy Oleksiyovych Navrotsky ise Ses ve İmaj Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Mahkemede olay günü sorulan sanık Oleksiy Oleksiyovych Navrotsky, depresyon halinin hala devam ettiğini ileri sürerek, olayı tam hatırlamadığını söyledi. Oleksiy Oleksiyovych Navrotsky, “Psikolojik olarak çok berbat durumdayım. Bu bahiste çok fazla diyeceğim bir şey yok. O gün ve hala kendimde değilim” dedi.

‘İNTİHARI DÜŞÜNDÜM’

Ardından duruşmada Oleksiy Oleksiyovych Navrotsky’nin avukatı aracılığıyla savcılıkta 21 Mayıs 2022’de verdiği birinci tabiri okundu. Navrotsky’nin sözünde, “Savaş çıkınca evvel İtalya’ya sonra Türkiye’ye geçtim. Alanya’ya geldikten sonra psikolojim bozuldu. İntihar etmeyi düşündüm. Özel bir hastaneye gittim. Ayrıyeten AIDS olduğumu öğrenince psikolojim daha da bozuldu. Hatta intihar notu da yazdım. Eski hayatıma dönerim diye buhrana girdim. Olay günü uyandıktan sonra mutfağa gittim, bıçağı aldım. Eşim duştaydı. Evvel kızımın boğazını kestim. Sonra bıçağı oğluma soktum. Eşim duştan çıkınca üzerime geldi. Ona da saldırdım lakin o yaralı olarak kaçmayı başardı. Çocuklarıma ve aileme âlâ bir hayat sağlayamayacağım için yaptım. Yoksul yaşamalarını istemedim. Ayrıyeten oğlumun gelişimini engelleyen hastalığı vardı. İleride engelli olması beni üzerdi” kelamlarına yer verildi.

RAPOR TALEP EDİLDİ

Sanık avukatı Nükte Yaprak Buyurgan, akıl sıhhati yerinde bir babanın bunu gerçekleştirmesinin beklenilmeyeceğini savunarak Oleksiy Oleksiyovych Navrotsky’nin ruhsal meseleleri olduğuna dair önemli raporların mevcut olduğunu söyleyerek; isimli tıp raporunun beklenilmesi gerektiğini belirtti.

EN AĞIR CEZA TALEBİ

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı avukatlarından Ayşe Doğan ise sanığın savunmalarının hatadan kurtulmaya yönelik olduğunu belirterek, “Sanığın en ağır formda yargılanmasını talep ediyoruz” dedi.

Mahkeme heyeti, müşteki anne Yulia Navrotska’nın sözünün alınması, sanığın akıl sıhhatiyle ilgili raporun beklenilmesine karar vererek duruşmayı 3 Şubat 2023 tarihine erteledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir