ABD ordusunun hassas askeri sırları ‘eBay’dan çıktı

The New York Times‘ın haberine nazaran, alışveriş sitesi eBay‘den parmak izi ve iris taraması yapmak için tasarlanan ayakkabı kutusu formundaki biyometrik aygıtın içerisinden ABD’ye ilişkin hassas askeri bilgiler çıktı.

Bu bilgiler, aygıtı satın alan Alman araştırmacılar tarafından ortaya çıkarıldı.

ABD’NİN BİNLERCE KÖSTEBEĞİNİN KİMLİĞİ YER ALIYOR

Biyometrik aygıtın içerisinden çıkan bilgilerin çoğunun Irak ve Afganistan’da olan şahısların parmak izlerini, iris taramalarını, fotoğraflarını, isimlerini ve açıklamalarını içerdiği belirtiliyor. Rapora nazaran, buradaki şahısların birçoğu ABD ordusuyla çalıştı ve aygıt yanlış ellere geçerse bu bireyler gaye haline gelebilir.

Matthias Marx liderliğindeki Chaos Computer Club isimli bir küme araştırmacı, eBay’deki birden fazla 200 doların altında olan aygıtlardan altı adedini satın aldı. Araştırmacıların bunu yapma nedeni ise Taliban’ın emsal ABD askeri biyometrik aygıtlarına el koyduğunu belirten 2021 tarihli bir rapor. Bu nedenle araştırmacılar, buradaki biyometrik aygıtın ABD ordusuna yardım eden bireyler hakkında onları riske atabilecek tanımlayıcı datalara sahip olup olmadıklarını görmek istedi.

‘ABD BİLGİLERİ MÜDAFAAYA ÇALIŞMIYOR’

Marx, NY Times’a“ABD ordusunun bilgileri müdafaaya çalışmaması bile rahatsız edici. Riski umursamadılar yahut riski görmezden geldiler” dedi. ABD Savunma Bakanlığı basın sekreteri Brig, “Cihazlarda bulunan bilgileri incelemediğimiz için, bakanlık tez edilen dataların gerçekliğini doğrulayamıyor yahut bu bahiste öteki bir yorum yapamıyor”ifadelerini kullandı.

Araştırmacı küme, bilgilerin hassasiyeti göz önüne alındığında, aygıtlarda bulunan ferdî olarak tanımlanabilir bilgileri silmeyi planlıyor. Öbür bir araştırmacı, bu çeşit aygıtlarda bulunan şahısların kimliklerini değiştirseler bile inançta olmadıklarını ve ABD hükümeti tarafından onlara sığınma hakkı verilmesi gerektiğini belirtti.

Öte yandan bu aygıtların satışa nasıl çıktığı ise gizemini koruyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir