Afganistan Geçici Hükümeti Sözcüsü Zebiullah Mücahid: Kızların okula gitme sorununu inşallah çözeceğiz ama dünya karışmasın, bu bizim iç meselemiz

HaberTürk muharriri Nagehan Alçı, bugünkü köşesinde Afganistan Süreksiz Hükümeti Sözcüsü Zebiullah Mücahid ile gerçekleştirdiği röportaja yer verdi.

Zebiullah Mücahid’in kendisiyle “kesinlikle manzara vermek istemediğini” bu nedenle kameraya da farklı kadrajlarda çekildiklerini söyleyen Alçı, “Kadınlarla yan yana gelince toplumsal medyada ve ‘mahalle’de büyük baskı oluyor, linç başlıyormuş. Geçen bir yıl içinde muhafazakarlığın arttığına işaret eden bir değişim bu” diye yazdı.

“Bir sene içinde çok değişiklik oldu. Güvenlik olarak şu an çok âlâ bir yerdeyiz. İktisat açısından da biz artık yaklaşık 500.000 memurun maaşlarını ödüyoruz” diyen Sözcü Mücahid, IŞİD’le çaba hakkında şunları kaydetti:

“Bir sene içinde biz yaklaşık 1300 DAEŞ’liyi yakaladık en az 700’ünü öldürdük. Bizim gayretlerimiz başka vilayetlerde çok sonuç verdi lakin Kabil kalabalık bir yer ve herkesin eline çok kolay silah geçebiliyor. O yüzden Kabil’de dert var. Lakin bu, DAEŞ’in güçlü olduğunu değil zayıflığını gösteriyor zira ya okulda ya mescitte ya yol ortasında bomba patlatıyorlar ve diğer bir şey yapamıyorlar. Şu an güçlü değiller artık.”

Sözcü Mücahid, kız çocuklarının okula gönderilmemesiyle ilgili tenkitlere de şöyle karşılık verdi:

“Bu sorunu çözeceğiz. Biz tam okullar kapansın demedik, şu an okullar birinci sınıftan 6. sınıfa kadar kız ve erkek çocuklarına açık. Artı 140 üniversitemiz var ve kızlar da gidiyor fakat dünya bu türlü bir şeyi önümüze koymakla yanlış yapıyor zira bu bizim iç problemimiz, özgür bir ülkenin iç işlerine karışamazsınız. Lakin bu sorunu halledeceğiz.”

Sözcü Mücahid, “Yani kız çocuklarının okula gitmesinin önündeki pürüzü kaldıracak mısınız? Kızlar okula dönebilecek mi? – Siz idaresi ele aldığınızda kamuda değerli konumlarda çalışan birçok bayanı vazifelerinden uzaklaştırdınız. Onlar vazifelerine geri dönebilecek mi? Bayanlar eskisi üzere çalışabilecek mi?” sorularına da şöyle cevap verdi:

“Evet aslında 6. sınıfa kadar her şey olağan gidiyor, 6’dan sonrası ile ilgili her gün konuşuyoruz inşallah o sorunu da çözeceğiz.

Bunun üzerinde de çalışmalar devam ediyor lakin şu an poliste, pasaportta, havaalanında, sıhhatte bayanlar eskisi üzere çalışıyor, oralarda rastgele bir mahzur yok. Çok az bir alanda kısıtlama geldi. Öte yandan biz çalışamayan bayanların maaşlarını ödüyoruz. Onlar için de uygun ortam yaratılınca onlar da işlerine devam edecekler.”

Türkiye’ye Afganistan’a insani yardımları nedeniyle teşekkür eden Sözcü Mücahid, “Türkiye dost ve kardeş ülke. Dostluğumuz çok eskiye dayanıyor. Bizim şu an ilgilerimiz düzgün. Büyükelçiniz ile orta sıra bir ortaya geliyoruz, hoş bir diyaloğumuz var. Biz bunun devamını istiyoruz” diye konuştu.

Röportajın tamamını okumak için .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir