Almanya enerjide nükleere veda etti

ALMANYA’da 61 yılın akabinde nükleer güç devri sona erdi. Ülkedeki son üç nükleer santraldaki tüm reaktörler cumartesiyi pazara bağlayan gece devre dışı bırakıldı. Bavyera’daki Isar 2, Baden-Württemberg’deki Neckarwestheim 2 ve ülkenin kuzeybatısındaki yer alan Emsland nükleer santralları devre dışı bırakıldı. Böylelikle ülkede elektrik üretiminde nükleerden çıkış süreci tamamlandı. Nükleer santrallar geçen yıl ülkenin güç muhtaçlığının yaklaşık yüzde 6’sını karşılamıştı. Ülkede devre dışı bırakılmış 30’a yakın nükleer santralının sökülmesi gerekiyor. Bir nükleer santralın sökülme süreci yaklaşık 15 yıl sürüyor. Radyoaktif atıkların depolanması için de şimdi kesin bir tahlil bulunabilmiş değil.

YEŞİLLER VE SPD MEMNUN

Kuruluşundan bu yana nükleer güce ve nükleer santrallara karşı olan hükümet ortağı Yeşiller ise kararı savundu. Yeşiller Meclis Kümesi toplumsal medyada paylaştığı tweet’te, “Bugün Almanya nükleer güçten vazgeçerek daha inançlı ve daha ucuz yenilenebilir güç devrine geçti. Böylelikle hem güç güvenliği hem iklim muhafazası sağlanacak, hem de otoriter rejimlere bağımlı olunmayacağı üzere güzel işyerleri yaratılarak iktisat de güçlendirilecek” satırlarına yer verildi. Almanya’da hükümetin büyük ortağı Toplumsal Demokrat Parti (SPD), ön plana çıkmamayı yeğledi. Almanya Başbakanı Olaf Scholz, bu hususta somut bir açıklamada bulunmazken, SPD Federal Meclis Kümesi, toplumsal medyada “Atom gücü mi? Güle güle” içerikli bir tweet paylaştı. Koalisyon hükümetinin küçük ortağı liberal Hür Demokrat Parti (FDP) nükleer güç üretiminin en az 2024 yılına kadar devam etmesini istese de artık bu son karardan geri dönüş olmadığını vurguladı. Son yapılan kamuoyu yoklamalarında ise Almanların yüzde 59’unun hükümetin nükleer santralları kapatma kararını “yanlış” bulduğu ve destekleyenlerin oranının yüzde 34’te kaldığı saptandı.

ANA MUHALEFET ÖFKELİ

Enerjide nükleerden çıkış Almanya’da siyasi tartışmaları da alevlendirdi. Ana muhalefetteki Hristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) Federal Meclis Küme Lideri Friedrich Merz, nükleer santrallerin kapatılmasına “Almanya için kara bir gün” değerlendirmesinde bulundu. Birebir vakitte CDU Genel Lideri olan Merz, “Dünya nükleer santrallar inşa ediyor. Şu anda 400’ün üzerinde faaliyette olan nükleer santral var. 60 nükleer santralın inşası da devam etmekte. Almanya’da ise hükümet faaliyetteki nükleer santralları kapatıyor. Bu mantıksızlığı anlamak mümkün değil” dedi.

FİNLANDİYA’DAN YENİ REAKTÖR

ALMANYA, nükleer güç üretimine son verirken, NATO’ya kısa mühlet evvel üye olan Finlandiya, yeni bir nükleer reaktörü faaliyete geçirdi. Avrupa’nın en büyük nükleer reaktörü olan “Olkiluoto 3”, ülkenin Eurajoki kentindeki nükleer santralda faaliyete geçti. Reaktörün Rusya’nın doğalgaz ve elektrik arzını kestiği bölgede güç güvenliğini arttırmak için faaliyete geçirildiği açıklandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir