Bakan Uraloğlu’ndan Cep Telefonu Test Merkezi’ne inceleme

ANKARA (İGFA) – Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu, BTK tarafından piyasada insan sıhhati, can ve mal güvenliği, etraf ve tüketicinin korunması açısından minimum güvenlik şartlarına sahip telsiz ve telekomünikasyon ekipmanlarının bulunmasını temin etmek gayesiyle piyasa nezareti ve kontrolünün yapıldığı Hacettepe Üniversitesi Teknokent’te bulunan Piyasa Nezaret Laboratuvarı’nda incelemelerde bulundu. Laboratuvarda yapılan testlere dair bilgi alan Bakan Uraloğlu, birinci olarak irtibat sağlayan elektronik aygıtların elektromanyetik çıkış gücünün test edildiği ‘yarı yansımasız’ ve ‘tam yansımalı’ laboratuvarları ziyaret etti.

Ardından telsiz testlerinin yapıldığı ve ölçümlerinin alındığı odaları ziyaret eden Uraloğlu, taşınabilir haberleşme aygıtlarının fiziki testlerinin yapıldığı laboratuvarda bulunan hasar testinin yapıldığı alana, bir cep telefonunu bir düzenek marifetiyle 1 metre yüksekten sert ahşap tabana bıraktı. Uraloğlu, bu laboratuvarda yetkililerin cep telefonlarını 3’er sefer yere bırakarak hasar testi yaptıklarını belirterek, daha sonra telefonlarda oluşabilecek beklenen hasarları aşikâr kriterlere nazaran kayıt altına aldıklarını söyledi.

Tıpkı laboratuvarda voltaj, batarya ve şarj aygıtlarının da testlerinin yapıldığını tabir eden Uraloğlu, bir şarj aygıtına 1 dakika mühletince verilen 3 bin waatlık elektrik testini izledi. Batarya testlerinin yapıldığı alanı da inceleyen Uraloğlu, uzmanlardan tamir atölyeleri yahut vatandaşların cebinde patlayan cep telefonları hakkında bilgi aldı. Uraloğlu, burada yaptığı açıklamada, “Buradan vatandaşlarımıza da rastgele cep telefonu patlamasına maruz kalınmaması için aygıtlarda standart olan, yan sanayi olmayan, testlerden geçmiş olan bataryaları kullanmalarını tavsiye ediyoruz. Şu ana kadarki testlerde firmalardan gelen standart hiçbir eser patlamamış” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir