Bankalar yarışa erken başladı: Emeklilere 25 BİN TL yeni ödeme

2022 yılı içerisinde çok sayıda banka emeklilere promosyon ödemesi yapmıştı. Birtakım bankalar 3500 TL ödeme yaparken birtakım bankalar ise 7500 TL’ye kadar ödemeler yapmıştı.

2023 yılının Ocak ayında emekli maaşlarına yüzde 30 artırım geldi. Bu artırımın akabinde promosyon savaşları tekrar başladı..

EYT’LİYE YENİ MÜJDE

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı duyuru sonrası EYT sorunu çözülmüştü. Yıllardır mağdur edilen EYT’liler sonunda beklenen müjdeli haberi almışlardı. EYT’lilere artık yeni bir müjde daha geldi.

EYT’LİYE 25 BİN LİRALIK PROMOSYON

Geçtiğimiz yıl Temmuz ayında başlayan emekli maaş promosyonları için yarış Aralık ayına kadar devam etti. Son güncellemelerle bir emeklinin alacağı promosyon ölçüsü ek ödemelerle birlikte 7.500 liraya kadar çıkmıştı. Artık EYT’lilerin de emekli olmasına kısa bir mühlet kala yeni bir argüman gündeme geldi. Bankaların bu promosyon ölçülerini yaklaşık 3 kattan fazla arttırarak yaklaşık 25 bin liraya kadar yükseltmesi bekleniyor.

BANKALAR TEK TEK DUYURACAK

Önümüzdeki günlerde bu sayıların bankalar tarafından tek tek açıklanması bekleniyor. EYT’lilerin ise promosyon sayısı konusunda pek çok varsayımı var. ATV Ana Haber’e konuşan EYT’li bir vatandaş en az 10 bin liralık emekli maaş promosyonu beklediğini lisana getiriyor. Bir diğer emekli adayı ise 15 bin lira verileceğini düşündüğünü tabir ediyor.

EYT’LİYE PROMOSYON NE VAKİT YATAR?

EYT’liler için promosyonun ne vakit verileceğine dair değerlendirmede bulunan Toplumsal Güvenlik Uzmanı Murat Bal, “20 bin, 25 bin liralara çıkacağına dair bir çok duyum alıyoruz. EYT kanunu çıkar çıkmaz biz promosyonu hak ettik diye bir şey kelam konusu değil. Emekliliği hak ettikten sonra maaşınızın yatmış olması ve ortadan en az 3 gün geçmesi gerekiyor” dedi.

GÜNCEL EMEKLİ MAAŞ PROMOSYONLARI NE KADAR?

Özel bankalarda ek artışlarla birlikte promosyon ölçüsü 7.500 TL’ye kadar veriliyor. Kamu bankalarında ise 5.500 ila 7.500 lira ortasında maaş alanların 3.500 TL, 7.501-10.000 TL maaş alanların 4.500, 10 bin TL ve üzerinde maaş alanların ise 5.000 TL emekli maaş promosyon hakkı bulunuyor.

MYNET

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir