Buckingham Sarayı açıklama yapmayı reddetti: 80 milyonluk kraliyet mücevheri ortada yok!

Ancak bunlar elbette yalnızca kraliyet ailesine ilişkin değil. Mücevherlerin birçok direkt olarak aile yadigarı ya da İngiltere’nin hükümdarlarına öbür hükümdarlar ya da kıymetli bireyler tarafından ikram edilmiş değerli modüller.

Yine de bu mücevherlerin büyük bir çoğunluğu tıpkı vakitte değerli birer kültürel hazine ve İngiltere tarihine ilişkin değerli bir mirasın modülü sayılıyorlar. Bu yüzden de bu mücevherler İngiltere’de ulusal koleksiyona kayıtlılar ve bu koleksiyon da Buckingham Sarayı tarafından “Royal Collection Trust” ismi verilen bir sistemde tutuluyorlar.

İngiliz monarşisinin en değerli mücevheri: Kraliçe Elizabeth’in tahta çıkarken taktığı “Diamond Diadem” ismindeki bin 333 pırlantayla süslü taç… Elizabeth bu tacı, geçen yılki Platin Jübile’sine kadar her yıl parlamento açılışlarında takmıştı

Kral III. Charles’ın taç giyme merasimi yaklaşırken ve herkes merasime katılacak kraliyet ailesi üyelerinin takacağı taçları ve mücevherleri konuşurken ortaya çıkanlar çok ses getireceğe benziyor: Ulusal koleksiyonda yer alan çok pahalı bu mücevherlerin bir kısmı kayıp!

Bir kısmı derken de 80 milyon pound bedelinde bir “kısım”dan bahsediyoruz. Yani yaklaşık 2 milyar lira bedelinde bir kısım bu. 11 kesim olduğu ve 80 milyon pound paha biçilen bu kraliyet mücevherleri kraliyet koleksiyonu listesinde bir anda ortadan kayboldu ve bu durumu Buckingham Sarayı dahil hiç kimse açıklayamıyor.

Kraliyet taçları ve mücevherleri aile üyesi bayanlar tarafından resmi davetlerde ve merasimlerde kullanılıyor

Üstelik bu 11 kesim mücevherin bir öteki ehemmiyeti daha var: Bunlar çeşitli vakitlerde özel davetler ya da merasimler için Kraliçe II. Elizabeth, Konsort Kraliçe Camilla ve Galler Prensesi Kate Middleton tarafından da kullanılmış ve bu sayede ünlenmiş kesimler. Buckingham Sarayı ise bu kraliyet ailesinin en üst seviye üyeleri tarafından takılan ve birer resmi devlet armağanı olarak kayıtlara geçmiş bu mücevherlerin neden kraliyet koleksiyonunda olmadığını açıklamayı reddetti.

Elizabeth’in vefatının akabinde koleksiyonun en nadide modüllerini takma sırası artık Kral Charles’ın eşi Camilla’da

Koleksiyonda yer almayan bu mücevherlerden en az dört adedinin İngiliz kraliyet ailesine öbür devlet liderleri tarafından ikram edildiği biliniyor. Buckingham Sarayı, genel geçer bir kural olarak bu modüllerin otomatik olarak kraliyet mücevher koleksiyonuna girdiğini söyler. Bu koleksiyon da korunması ve denetlenmesi için Royal Collection Trust ismi verilen şuraya aktarılır ve kayıt altına alınır.

İşte bu şura koleksiyondaki bu epey kıymetli 11 mücevherin kendisinde olmadığını kabul eden bir beyanda bulundu. Buckingham Sarayı ise bu mücevherlerle ilgili açıklama yapılması taleplerini birden fazla sefer reddetti. Saray tarafından yapılan açıklama yalnızca “Kraliyet ailesi üyeleri bu mücevherleri kendilerinin olarak görmez. Merhum Kraliçe Elizabeth’e 1947 ila 1979 tarihleri ortasında ‘hediye’ edilen modüller gelecekte ‘belki’ kraliyet koleksiyonuna eklenebilir” oldu.

Galler Prensesi Kate Middleton da Elizabeth’e ya da kayınvalidesi Diana’ya ilişkin kesimleri büyük bir zarafetle taşıyanlardan 

Sözcünün resmi beyanında monarşinin bu cins mücevherleri kendi kullanımları için ellerinde tutabileceği de belirtildi fakat mücevherlerin neden şimdiye kadar resmi koleksiyona eklenmediği açıklanmadı. Bu 11 kesim ortasında bir dizi Akuamarin mücevher, dört broş ve 6 gerdanlık bulunuyor.

Bunların en pahalısı de “Haydarabad Diamond” olarak da anılan kolye. 1935’te Cartier tarafından orjinal konfigürasyonunda üretilen kolye, bir çift çıkarılıp takılabilen ucu da bulunan ve 300’den fazla elmas modülüne sahip. Kolyenin Kraliçe II. Elizabeth’e 1947’de Hindistan’ın Haydarabad eyaletinin son hükümdarı Mir Osman Ali Khan tarafından düğün armağanı olarak verildiği biliniyor.

Koleksiyonun en kıymetli kayıp parçası Haydarabad Diamond ismi verilen kolye 2014’te Kate middleton’ın boynundaydı

Bu kolye Elizabeth’in en göz alıcı ve nizamlı olarak taktığı elmas kolyelerinden biriydi. Galler Prensesi Kate Middleton’ın da çok sevdiği ve tekraren taktığı bu kolyenin 40 milyon pound bedelinde olduğu iddia ediliyor. Buckingham Sarayı, bu resmi ikramlarla ilgili kuralı birinci olarak 1995’te koydu ve kural 2003’te güncellendi. Lakin bu tarihten evvel Elizabeth’e ya da başka aile üyelerine armağan edilen mücevherlerin akıbeti hâlâ açıklığa kavuşmuş değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir