Çalınan bisikletini satmaya çalışanı buluşma ayarlayıp polise yakalattı

Muratpaşa ilçesinde 6 Ağustos gecesi meydana gelen olayda, konutuna gelen Tolga Kaya, bisikletini 1’inci kata çıkarıp zincir kilitle kilitledi. Sabah konuttan çıkan Kaya, kıymeti yaklaşık 20 bin lira olan bisikletini göremeyince polise haber verdi. Gelen polisler, zincir kilidin kesilerek bisikletin çalındığını belirledi, şüphelileri yakalamak için çalışma başlattı.

Tolga Kaya ise toplumsal medyada bisikleti çalınan bireyler için takviye olan bir küme buldu. Burada yazılanlardan yola çıkan kaya, olaydan bir gün sonra evvel hurdacı ve bit pazarlarını gezdi, lakin sonuca ulaşamadı. Tolga Kaya, birebir gece bir internet sitesinde bisikletinin 1750 liraya satılmaya çalışıldığını gördü, ancak ilan çabucak silindi. Bunun üzerine Kaya, iki gün boyunca tüm internet sitelerindeki bisiklet ilanlarını inceledi.

‘ÖZENLE KULLANILDI’ YAZARAK İLANA KOYMUŞ

Kaya, ikinci günün sonunda bir sitede ilan veren K.A.’nın bisikletini, ‘Takas olur. Bisiklet ihtimamla kullanıldı. Ancak yılların yıpranmasından ötürü çizikleri mevcut’ yazarak 14 bin 800 liraya satmaya çalıştığını gördü. Bunun üzerine satıcıya ileti atan Kaya, uzun mühlet pazarlık ederek bisikletin ne durumda olduğunu sordu. Pazarlık sırasında K.A., elinde öteki bisikletler de olduğunu söyledi.

SİVİL POLİSLERLE BULUŞMAYA GİTTİ

Pazarlığın akabinde Kaya, bisikleti denemek istediğini söyleyerek bir buluşma ayarlamak istedi. Öteki yandan durumu polise bildiren Kaya, arkadaşlarıyla buluşma noktasına gitti. Bisikletin kendi bisikleti olduğundan emin olan Kaya görüşürken, tedbir alan sivil polisler K.A.’yı yakaladı. Gözaltına alınan K.A., bisikleti uygun fiyatlı bir diğerinden aldığını ve satmaya çalıştığını söyledi. Sözü alınan K.A. özgür bırakıldı. Kaya, bisikletini artık konutunda saklayacağını söyledi.

20 BİN LİRALIK BİSİKLETİ 1750 LİRA SATMAYA ÇALIŞTI

Önce hurdacıları gezdiğini aktaran Tolga Kaya, “Bisikletim kalın bir zincirle bağlıydı ve öbür tüm bisikletleri es geçip benim bisikletimi çaldılar. Polise başvurdum, söz verdim. Tavsiyeler üzerine bit pazarı, hurdacı üzere yerleri gezdim lakin bulamadım. Toplumsal medyadan bisiklet hırsızlıklarına karşı kurulan kümeye katıldım. Buradan gördüklerimle internetteki pazar yeri uygulamalarına baktığımda, bisikletimi 1750 liraya ilanda gördüm. Lakin ilan çabucak kaldırıldı” dedi.

ALICIYMIŞ ÜZERE PAZARLIK YAPTI

Satış yapılabilecek uygulamaların tamamını takibe aldığını belirten Kaya, “İki gün sonra bisikletimin diğer bir ilanda 14 bin 800 liraya satılmaya çalışıldığını gördüm. Satıcıyla alıcı üzere uzun bir pazarlık yaptık. Alıcıymış üzere itidalli davranıp karşıdaki kişiyi beklettik. Şüphelenmesin diye pazarlık sürecini 1 güne yaydık. En sonunda bisikleti denemek istediğimizi söyleyip kaparo göndermek istedik. Bilgilerini vermek istemediği için kaparoyu kabul etmedi” diye konuştu.

‘KONUŞURKEN POLİS GELDİ’

Yakalanan kişinin bisikleti çalan kişi olmadığını söyleyen Kaya, “Ertesi gün buluşma noktasında bisikleti görünce emin olduk. Aslında polise haber vermiştik. Biz bireyle konuşurken polisler gelip yakaladı. Biz de bisikletimize kavuştuk. Çalan kişi değilmiş, lakin çalıntı malı 1 gün sonra alıp satmak istiyor” dedi.

‘BELİRLİ NOKTALARI TERTİPLİ DENETİM EDİYORUZ’

Sosyal medyada bisikleti çalınan şahısları buluşturan kümenin kurucusu Efe Efetürk, bisikleti çalınanlara takviye ve yardımcı olmak ismine toplumsal medyada bu türlü bir oluşuma gittiklerini söyledi. Efetürk, “Belirli noktaları tertipli denetim ederek bilgiler paylaşıyoruz. Tolga arkadaşımız da bize ulaştı ve onunla bilgiler paylaşarak bisikleti bulmasına yardımcı olduk” diye konuştu.

‘HİÇBİR KİLİT İNANÇLI DEĞİLDİR’

Bisiklet kilitlerinin itimat vermediğini söyleyen Antalya Bisiklet Sevenler Kümesi üyesi Alpaslan Coşkunoğlu da “Herkes zincir kilitlerin çok sağlam olduğunu düşünür ancak bir demir makasıyla kesilebiliyor. Bu nedenle aslında hiçbir kilit inançlı değil. Hırsızlara kilit dayanmıyor. Bisikletler de artık araç fiyatlarına ulaşmış durumda. Bu biçim hırsızlık durumlarında lütfen kimse tek başına müdahale etmesin” dedi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir