CHP’li vekilden TRT ile ilgili dikkat çeken iddia: Bunun adı kul hakkı yemek değil de nedir

CHP Genel Lider Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Sayıştay’ın 2021 yılı kamu iktisadi teşekkülleri (KİT) kontrol raporlarına nazaran 4 bine yakın yeni işçinin TRT’ye imtihansız alındığını söyledi. Bunun isminin kul hakkı yemek olduğunu söyleyen İlgezdi, sert sözlerle reaksiyon gösterdi.

“SINAVSIZ 4 BİN İŞÇİ ALINDI”

İlgezdi, “Sayıştay’ın açıklamış olduğu 2021 yılına ilişkin KİT Kurulu raporunda yaptığımız incelemede, devletin resmi televizyon kanalı olan TRT’ye imtihansız ve mülakatsız 4 bin işçi alındığını tespit ettik. Bu incelemelerde şehit yakınlarına, gazilerimize ve maniyle yurttaşlarımıza ayrılan işçi sayısı yalnızca 28 kişi .İktidarın milyonlarca yurttaşımızın KPSS’de başarılı olmasına karşın kelamlı mülakat ismi altında ucube bir usulle elemesine ses çıkarmamasına, çabucak hemen her kurumda yaptığı üzere devletin televizyon kanalına da yandaşlarını doldurmak için hiçbir fırsatı kaçırmadığına ve ayrımcılığın kitabını bir sefer daha tekrar yazdığına bu rapor ile şahit oluyoruz. Bunun ismi kul hakkı yemek değil de nedir?” sözlerini kullandı.

“BU HANGİ VİCDANLARA SIĞMAKTADIR?”

İlgezdi, kelamlarını şu formda sürdürdü: “Bu hangi vicdana sığmaktadır? Kelamda devlet kanalı dediğimiz TRT’de yayınlanan her 10 programdan 8’i dış imal tarafından yapılmaktadır. Kamu yayıncılığı için ayrılan bütçenin dış üretimlere aktarılmış olması bu ülkenin tüm yurttaşlarını derinden etkilemektedir. TRT’de yapılan bu sistemin ismini çok net koymamız lazım aslında, bunun ismi düpedüz hortumlama sistemidir. İktidara buradan bir defa daha soruyorum, binlerce işçi çalıştırıp üretimleri neden dış üretimlere teslim ediyorsunuz? Nerede kaldı ulusallık, nerede kaldı yerlilik

“CHP İKTİDARINDA TRT HALKIN TELEVİZYONU OLACAK”

Muhalefeti dayanaksız argümanlarla eleştirmeye yemin etmiş konuklarla hazırlanan programlara milyonlarca bütçeler yatıran saray iktidarından TRT’yi kurtaracağız. Halkın haber alma özgürlüğünü kısıtlayan TRT’nin yandaş yöneticileri bilsinler ki, CHP iktidarında TRT iktidarın değil halkın televizyonu olacak. Yurttaşlarımıza kelam veriyoruz.”

Kaynak: ANKA / Şimdiki

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir