Davutoğlu’nun “oy oranlarına bakılsın” sözlerine Saadet ve Demokrat Parti’den yanıt

Uğur Can Biçer-Talha Özmen

Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu, katıldığı bir programda seçtikleri Cumhurbaşkanının “Ben sizin sözünüzü dinlemiyorum” dediği vakit kriz çıkacağını söyledi.

Davutoğlu, seçtikleri Cumhurbaşkanının masanın mutabakatlarına uyması gerektiğini belirterek “Cumhurbaşkanı Meclis dayanağını kaybeder ve ülke tekrar seçime gitmek zorunda kalır” ifadelerini kullandı.

SAADET VE DP ÖRNEĞİ

Ahmet Davutoğlu bugün katıldığı programda ise “Yüzde 1’lik bir partinin genel lideri üzere konuşmalı” halindeki tenkitlere cevap verdi.

Davutoğlu, “Bırakalım siyaseti bu çok bilmişlere. Şunun oy oranı bu desin, biz çıkalım masadan o vakit. E Saadet Partisi’nin de Demokrat Parti’nin de oy oranına bakalım. Türkiye’de yüzde 49 ile 1,5 ortasında fark yok, ikisi de seçimi kaybediyor” dedi.

ODATV SORDU

Ahmet Davutoğlu’nun kendisi ve partisine yönelik tenkitlere 6’lı masanın üyelerinden Saadet Partisi ve Demokrat Parti’nin oy oranları üzerinden yanıtlaması tartışmalara neden oldu.

Odatv, Ahmet Davutoğlu’nun verdiği karşılığı Saadet Partisi Genel Lider Yardımcısı Bülent Kaya ve Demokrat Parti Genel Lider Yardımcısı İlay Aksoy’a sordu.

Davutoğlu’nun açıklamasını yanlışsız buluyor musunuz?

Saadet Partili Kaya şunları söyledi:

Sayın Davutoğlu’nun açıklaması biz yahut Demokrat Parti’ye karşı değil, masanın ruhuna vurgu yapmak için kullandığı bir sözdür. Biz altı parti bir ortadayız. Siyasal temsiliyeti de seçimde alınacak oyları da dikkate alınması gerektiğini bilen deneyimli siyasi partileriz. Sayın Davutoğlu’nun açıklamasını ne Demokrat Parti’nin ne de biz Saadet Partisi’nin üzerinden yorumlamak yanlış olur.

Demokrat Partili İlay Aksoy şunları söyledi:

Doğru bulmak, yorumlamak bana düşmez. Sonuçta kendi şahsi görüşü, partisini bağlar. DP olarak masada ne konuşulduysa onu yansıtmaya çalışıyoruz. Bu soru tekraren genel liderimize iletildi. Masada bu türlü bir mevzu olmadığını söyledi. Davutoğlu’nun kendi görüşüdür. Sonuçta DP olarak şahıs gayeli olarak değil genel olarak siyaset yapıyoruz.

77 yıllık esaslı bir partiyiz. Türkiye Cumhuriyeti’nin büyük bir kısmında yatırım yapmış bir partiyiz. Tarihe baktığınızda önemli kalkınmaları gerçekleştiren partiyiz. O telaffuz kendisini bağlar. DP olarak kendimizi biliyoruz. Tarıma, endüstriye, eğitime verdiğimiz katkıları biliyoruz.
Kurucularımız Atatürk’le birlikte Kurtuluş Savaşı’nda uğraş etti.

Başka şeylere odaklanmıyoruz açıkçası.”

Odatv.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir