Erdoğan: Biz, ensarı da biliriz, muhaciri de

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Urfa’da tamamlanan projelerin toplu açılış merasiminde konuştu.

Erdoğan, konuşmasında “Bu topraklarda mülteci kardeşlerimize gönüllerimizi açmak. Biz gönüllerimizi açtık. Bizde ayrım yok. Biz, ensarı da biliriz, muhaciri de biliriz. Bundan odunumuz yok. Bay Kemal bilmeyebilir. Ancak biz biliriz” sözlerini kullandı.

Erdoğan’ın konuşmasından değerli başlıklar şöyle:

“Bölgemizde yaşanan istikrarsızlıkları, hengameleri, karışıklıkları ve bunların yol açtığı felaketleri, acıları, zulümleri görüyorsunuz. Siz zayıf olursanız, dışarıdan karışanınız da, karıştıranınız da çok olur. Bugün binlerce kilometre öteden gelip kendi güvenlik ve refahları için bu bölgede bayrak gösterenleri, felaket vekalet savaşı yürütenleri görüyorsunuz. Üstelik bunu yapanlar tıpkı vakitte Türkiye’nin kendi sonlarını, kendi vatandaşlarının hayatını güvenlik altına almasına da karşı çıkıyor. Zira, bunların kaygısı ne bu coğrafyadaki Kürt’tür, ne bu coğrafyadaki Arap’tır, ne bu coğrafyadaki Türk’tür. Ne bu kadim coğrafyanın asli halkları olan öbür kısımlardır. Bunların tek sıkıntısı kendi siyasi ve ekonomik çıkarlarıdır.

TÜRKİYE, ESKİ TÜRKİYE DEĞİL: İşte görüyorsunuz sonlarımız ötesinde besleyip büyüttükleri terör örgütü bulduğu her fırsatta ülkemize saldırıyor. Çocuk, bayan demeden vatandaşlarımızı katlediyor. Ülkemizin yaklaşık 40 yılına mal olan terörle çaba periyodunda yitirdiğimiz on binlerce canın, yaşadığımız ekonomik ve toplumsal kayıpların hesabı geçmişte sorulmadığı için bugün tıpkı cüretle karşımıza çıkıyorlar. Lakin hamdolsun artık Türkiye, eski Türkiye değil. Artık Türkiye, eline vur ekmeğini al, başına vur diz çöktür uysallığıyla teslim alınmış eski Türkiye değildir. Bugün kendi siyasi, ekonomik, askeri vizyonlarını kendi belirleyen, demokrasi ve kalkınma atılımlarını kendi iradesiyle hayata geçiren, bölgesinde ve dünyada kelam sahibi olan bir Türkiye var. Geçtiğimiz 20 yılda asırlık eser ve hizmetlerle kayıplarını telafi eden, altyapısını kuran, özgüvenini kazanan Türkiye, artık kararlarını kendi iradesiyle vermekte, atılımlarını kendi gücüyle gerçekleştirmektedir. Dünyanın salgından savaşa kadar pek çok krizin pençesinde kıvrandığı bir periyotta biz yalnızca altyapımızın gücünü ispat etmekle kalmadık, tıpkı vakitte Türkiye Yüzyılını inşa etme kabiliyetimizi de dost düşman herkese kabul ettirdik.

2023’TE YENİ BİR DEVRİN KAPILARINI ARALAYACAĞIZ: Ülkemizin üretimden diplomasiye her alanda sahip olduğu potansiyeli en üst düzeyde hayata geçiriyoruz. Daha evvel amaçlarımıza dudak bükerek bakanlar artık doğruya hakikat diyerek bu tabloyu kabullenmek mecburiyetinde kalıyor. İnşallah 2023’te Türkiye’yi global ligin tepesine çıkararak yeni bir devrin kapılarını aralayacağız.

BİZ ENSARI DA MUHACİRİ DE BİLİRİZ: Türkiye olarak Bosna’daki, Karabağ’daki, Libya’daki, daha birçok yerdeki kardeşlerimize hangi hisle sahip çıkıyorsak, Suriye’deki kardeşlerimize de birebir hissiyatla sahip çıkıyoruz. Artık dört şey söylüyorum. Bir, iktisat, iki diplomasi, üç terörle gayret, dört terörle uğraşın yanında daima birlikte Allah’ın müsaadesiyle hiç taviz vermeden inşallah bu topraklardaki mülteci kardeşlerimize gönüllerimizi açmak. Biz gönüllerimizi açtık. Bizde ayrım yok. Biz, ensarı da biliriz, muhaciri de biliriz. Bundan odunumuz yok. Bay Kemal bilmeyebilir. Lakin biz biliriz. Onun o denli bir kederi yok. O ne ensardan anlar ne muhacirden anlar. Benim peygamberim muhacirdi. Medine’ye, Mekke’den bir muhacir olarak gitti. Artık de onun ümmeti olarak bizler de muhacirler olarak gelenleri, ensar olarak kucağımızı açmayı biliriz.

Hiçbir periyotta mazlumun kimliğine bakmadık, bugün de bakmıyoruz. Suriye’deki Kürt de bizim kardeşimiz, Arap da bizim kardeşimiz, Türkmen de bizim kardeşimiz. Hepsinin hakkını, hukukunu, onurunu, geleceğini korumak hem insani hem tarihi olarak boynumuzun borcudur

YENİLENEBİLİR GÜÇ SANAYİ BÖLGESİ KURUYORUZ: Artık yeni bir muştuyu daha paylaşmak istiyorum. Kentimizde bir yenilenebilir güç sanayi bölgesi kuruyoruz. Bu proje ile Şanlıurfa’yı ülkemizin en büyük yenilenebilir güç merkezlerinden biri haline getireceğiz. Kentimize ve ülkemize iyi olmasını diliyorum.

KİMSE BOŞ HAYALE KAPILMASIN, KİMSE YANLIŞ HESAP YAPMASIN: Bu bildirilerim içerideki ve dışarıdaki herkesedir. Yaşanan zorluklar sakın sizi ümitsizliğe sevk etmesin. Kimse boş hayale kapılmasın, kimse yanlış hesap yapmasın. Siz Bay Kemal’e bakmayın. Artık bildirilerimizi tek tek verelim. Bir, 2023 seçiminde bir devir daha Cumhurbaşkanı olarak bu kardeşinizi görevlendirmeye var mısınız?” (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir