Eylül ayı yağış miktarı yüzde 34 azaldı

Türkiye genelinde, eylülde yağışlar geçen yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 34 azaldı. Yağışlarda en fazla azalma yüzde 87 ile Güneydoğu Anadolu’da ve yüzde 82 ile Ege Bölgesi’nde kaydedildi. 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün Eylül 2022 Alansal Yağış Değerlendirmesi datalarından derlenen bilgilere nazaran, 1991-2020 periyodunu kapsayan uzun yıllar eylülde yağış ortalaması metrekareye 24,9 kilogram olarak gerçekleşti.

Türkiye genelinde Eylül 2022 yağışları, hem ortalamanın hem de geçen yılki yağışların altında gerçekleşti. Yağışlarda uzun yıllar ortalamasına nazaran yüzde 23, geçen yıl eylül ayına nazaran yüzde 34 azalış gözlendi.

Bölgelere bakıldığında yağışlar Karadeniz dışındakilerde azaldı. En fazla azalma yüzde 87 ile Güneydoğu Anadolu’da, yüzde 82 ile Ege Bölgesi’nde kaydedildi. Ege Bölgesi geçen ay, son 18 yılın en düşük eylül yağışını aldı.

Güney ve İç Ege, Marmara’da Çanakkale ve Tekirdağ, İç Anadolu’da Ankara, Eskişehir, Çankırı etrafları ile Batı ve Orta Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu’nun güney bölümlerinde yağışlar olağana nazaran yüzde 80’den fazla azaldı.

Türkiye’de geçen ay en fazla yağışı, Karadeniz Bölgesi aldı. Bartın, Giresun, Aksaray, Nevşehir, Kayseri, Yozgat ve Kahramanmaraş’ta geçen ayın yağış ölçüsü, geçen yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 100’den fazla arttı.

Yağışlı gün sayısı 4,7

Rize 238,8 kilogram ile en yüksek, Mardin ve Şırnak 0,2 kilogram ile en düşük yağışı aldı. Normaline nazaran en fazla azalma ise yüzde 97 ile Muğla’da gerçekleşti.

1991-2020 yılları ortası için 4,2 gün olan Türkiye geneli yağışlı gün sayısı ise eylülde ortalama 4,7 olarak gerçekleşti.

Geçen ay İstanbul’un batısı, Karadeniz Bölgesi ile Kars ve Erzurum’un kuzey bölümlerinde 10-15 gün aralığında yağış görüldü. Ege, Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ile İç Anadolu’nun kuzey, Doğu Anadolu’nun güney kesitlerinde yağışlı gün sayısı 1 günün altına düştü.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir