Gökova’nın kalbindeki Anastasiapolis gün ışığına çıkarılıyor

Muğla’nın Bodrum ilçesinde hafriyat ve kurtarma çalışmalarına üç yıl evvel başlanan Gökova’nın kalbindeki Anastasiapolis Antik Kenti’nde çalışmaların sürat kazandığı belirtildi.

Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Mazı Köyü hudutları içerisindeki Kissebükü Koyu’nda bulunan ve  22 Nisan 2019 tarihinde hafriyat ve kurtarma çalışmalarına başlanılan  Geç Antik devir kaynaklarında Anastasiapolis olarak geçen Erken Hristiyanlık devrine ilişkin kalıntılara sahip antik kentte Vali Yardımcısı ve Yatırım İzleme ve Uyum Lideri İsmail Soykan ve hafriyat lideri Doç. Dr.Hatice Özyurt incelemelerde bulundu. Özyurt açıklamasında yapılan ön hafriyat çalışmaları sonucu; vaftizhane, kilise, kiliseye bitişik şapel ve hamam, konutlar, kule ve sarnıçların bulunduğu antik kent hakkında bilgi verdi.

.

Özyurt, geçtiğimiz yıl Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Cumhurbaşkanlığı kararlı hafriyat statüsünde yer alan Kissebükü Geç Antik Çağ Kenti’nde, son bir yıldır Muğla Valiliği Yatırım İzleme ve Uyum Başkanlığı’nın takviyesi ile hafriyat çalışmaları devam ettiğini söyledi.

.

Kıyıdan 800 metre kıyı şeridine sahip olan Kissebükü Geç Antik Çağ Kenti, 5. ve 7. yüzyıl Bizans devrine ışık tutacak bilgiler saklaması nedeniyle arkeolojik açıdan değer taşıdığı belirtilen antik kentin gün ışığına çıkarılması için 1 milyon TL’ lik bütçe ayrıldığı belirtildi. Gökova’da mavi seyahatin başladığı birinci durak olan Kissebükü’nü her yıl yaklaşık 150 bin kişi ziyaret ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir