Halk TV Yönetim Kurulu Başkanı Cafer Mahiroğlu: CHP’ye yakın değiliz

Halk TV İdare Konseyi Lideri Mahiroğlu’ndan “İ

Halk TV İdare Heyeti Lideri Cafer Mahiroğlu, gazeteci “İsmail Küçükkaya’nın Fox TV’den transferi için 3 milyon dolar verildiği” ve “İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmamoğlu finanse etti” argümanlarına cevap verdi. Mahiroğlu, “İftira, yalan” dedi.

Independent Türkçe Genel Yayın Direktörü Nevzat Çiçek’in sorularını yanıtlayan Mahiroğlu, tartışma yaratan hususlar üzerine konuştu.

‘CHP’YE YAKIN DEĞİLİZ’

Konuşmak için neden bu kadar beklediği istikametindeki soruya, “Ben de bu soruyu kendime çok sordum aslında ‘Niye bugün?’ diye lakin demek ki bazen süreç sizi bir noktaya getirdiğinde konuşma muhtaçlığı hissediyorsunuz. O da bugünmüş” diye cevap veren Mahiroğlu, CHP’ye yakın oldukları izleniminin yanlış olduğunu söyledi.

“Kişisel olarak bir Cafer Mahiroğlu var, bir de Halk TV var. Şayet kastınız Cafer Mahiroğlu’nun kendi kimliği ise, evet ben CHP’li bir aileden geliyorum, CHP’liyim. Halk TV o denli değil, Halk TV Türkiye’de haksızlıkları lisana getiren bir televizyon ve toplumun tüm katmanlarının sıkıntılarını lisana getiriyor” diyen Mahiroğlu, devamında şunları kaydetti:

“Eğer muhalefet algısı CHP üzerindense, onların telaffuzları ile bizim telaffuzlarımız örtüşüyorsa ve şayet bu bizi CHP’li yapıyorsa; kanal olarak CHP’liyiz o vakit. Biz yalnızca bu ülkede demokrasinin özgürce yaşanabilmesi, hukukun, adaletin eşit gelir dağılımının sağlanabilmesi için doğruları söylüyoruz. Şayet bu CHP’nin söylemi ile ya da ana muhalefet partisinin söylemi ile denk geliyorsa ne yapabiliriz, hakikat tektir.”

‘BİRİLERİNİN SLOGAN ATTIĞI BİR TELEVİZYON DEĞİLİZ’

Mahiroğlu, “Biz birilerinin kitlesel olarak slogan attığı bir televizyon değiliz. Fikri takibi yanlışları gerçek olarak kabul ettirmek ismine yapan bir televizyon da değiliz. Biz bu ülkede hakikat haberi neyse tıpkı biçimde halka ulaştırmak istiyoruz” sözlerini kullandı.

‘İFTİRA, PALAVRA…’

Mahiroğlu, “Dendi ki; ‘Cafer Mahiroğlu 3 milyon dolar transfer parası verdi.’ Ki keşke vermiş olsanız. Yani bilmiyorum fakat basında artık o paralar yok… ‘İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Sayın İmamoğlu finanse etti’ diye haberler çıktı. Siz çok konuşmadınız, ben de sormuş olayım: Nitekim bu türlü bir şey var mı?” sorusuna da şöyle karşılık verdi:

“Bunu ben de okudum. Aslında bir site, daima bizimle ilgili haber yapıyor. Yapabilir, en doğal hakkı. Ancak elinde data, bilgi olması lazım. En azından benimle ilgili bir şey yazıyorsanız beni aramak zorundasınız. Gerçek kabul edersiniz, etmezsiniz. Ulaşan yok, arayan yok, soran yok. 3 milyonları yazıyorlar. Daima yazıyor. İftira, palavra.

Ona ben bir açıklık getireyim. İsmail (Küçükkaya) parasını FOX’tan aldı. İsmail Beyefendi bunu kendisi de açıkladı. Ben kendisini yaklaşık 15 yıldır tanıyorum, Akşam Gazetesi Genel Yayın Direktörlüğü vaktinden tanıyorum. Sonra FOX’ta çok âlâ bir 10 yıl geçirdi. Türkiye’nin sevdiği haberlerinin güvenilirliği tartışma götürmeyen bir program yapıyordu. Herkesin gıpta ile izlediği biriydi. Ben de hasebiyle izleyip beğeniyordum. Ben ona ‘Birlikte çalışabilir miyiz?’ diye sordum. Herkes de sorar bunu ancak İsmail’in bize gelişinin parayla bir ilgisi yok.

‘FOX’TAN PARASINI ALDI’

FOX’tan, çalıştığı son günün primine varana dek alıp geldi. Yani o, parasını FOX’tan aldı. Bundan bile haberdar değiller. Biz Halk TV olarak ona yeni bir açılım yapma imkanı sunduk. Sabah haberlerinde çok güçlüydü, onu verdik. Akşam bir program yapmak istiyordu; onu teklif ettik, kabul etti. Halk TV’yi kendini yenileme fırsatı olarak gördü. Sonuçta biz FOX’tan farklı olarak, haber kanalıyız.

‘SALDIRI VE BASKI ALTINDAYIZ’

İkincisi, bu meczup saçması sav ile ilgili şunu da söylemeliyim: Biz politik bir maksat için niçin İsmail Küçükkaya’yı alalım? Bunu anlayamıyorum. Bizim kanalımızda İsmail üzere çok pahalı gazeteciler var. Hepsi farklı ayrı güçlü ve tesirli. O yürütülen mantığın oturduğu yer bile yanlış. Birçok yerden akın ve baskı altındayız. Lakin insanın kendi durduğu yerden yayın yaptığını söylediği mecralar bize karşı aparatlar olarak mı kullanılıyor?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir