Kandilli’den “deprem erken uyarı” sistemi açıklaması

1999 zelzelesinden sonra Marmara Denizi’ne özel aygıtlar yerleştirildi.

Erken ikaz sistemi, zelzele anında 5-6 saniye içinde sinyal gönderecek, elektrik ve doğalgazı kesecek ve yangınların önüne geçilecekti. İstanbul Üniversitesi -Cerrahpaşa Jeoloji Mühendisliği Kısım Lideri Prof. Dr. Hüseyin Öztürk, İstanbul’un erken ikaz sisteminin çalışmadığını öne sürmüştü.

“SİSTEM SAĞLIKLI BİR HALDE ÇALIŞMAKTADIR”

Kandilli Rasathanesi Zelzele Araştırma Enstitüsü’nden bu açıklamaya karşılık verildi.

“Sistem sağlıklı bir formda çalışmaktadır” denilen yazılı açıklamada, “Ülkemizde hali hazırda ‘halka yönelik’ bir erken ihtar sistemi bulunmamaktadır. Kamuoyunda dolaşan ‘Deprem erken uyarı’ sistemi, düşünülenin bilakis zelzelesi evvelce bildiren bir sistem değildir. Zelzele erken ihtar sinyali bir radyo istasyonu üzere yayın yapan bir sistem değildir. Bu türlü bir erken ihtar sinyali de maalesef yoktur. Enstitümüzdeki mevcut erken ikaz sistemi, meydana gelen bir sarsıntı sonrasında ikincil afetlerin (doğal gaz kaynaklı patlamaların önlenmesi, elektrik üretim tesislerinin devre dışı bırakılması, ulaşım sistemlerinin inançlı bir halde durdurulması vb.) önlenmesine yönelik hizmet vermektedir.” denildi.

Açıklama “Kandilli Rasathanesi ve Sarsıntı Araştırma Enstitüsü, zelzele erken ikaz sinyaline muhtaçlık duyan tüm kurum ve kuruluşlarla iş birliğine hazırdır. Bahsin kıymetine rağmen, bugüne kadar çok az sayıda kurum yahut kuruluştan erken ikaz sinyali talebi gelmiştir” bilgilerine yer verildi.

“YEDEKLİLİK PRENSİBİ UYGULANMAKTADIR”

Açıklama şöyle devam etti:

“Ülkemizde enstitümüz tarafından çalıştırılan İstanbul Zelzele Erken İkaz Sistemi, 2001 yılında, Kuzey Anadolu Fay Zonu yakınlarında, kıyı şeridi boyunca ve Prens adaları olmak üzere 10 farklı pozisyona yerleştirilen ‘kuvvetli yer hareketi’ istasyonlarıyla kurulmuştur. Bu 10 adet kuvvetli yer hareketi istasyonu yanında, 5 adet deniz tabanı sismograf sistemi kurulmuş; ayrıyeten, Marmara Denizi etrafında günümüzde sarsıntı erken ikaz hedefiyle kullanılabilen çok sayıda kuvvetli ve zayıf yer hareketi istasyonu kurulmuştur. Böylelikle, Marmara bölgesinde erken ikaz emeliyle kullanılabilecek kuvvetli ve zayıf yer hareketi istasyon sayısı 100’e ulaşmıştır. Bu kapsamda, zelzele erken ikaz sistemindeki istasyonlar gerçek vakitli olarak daima izlenmektedir. Birebir vakitte, zelzele erken ikaz sistemindeki data akışı daima denetlenmekte ve gerekli durumlarda anında teknik müdahaleler yapılmaktadır. Bilgi akışının sürekliliğini sağlamak için yedeklilik prensibi uygulanmaktadır. İstasyonlardan kimilerinin teknik yahut farklı sebeplerle hizmet veremiyor olması, sistemin çalışmıyor olması manasına gelmemektedir. Mevcut sistemin işleyişinde rastgele bir sorun bulunmamaktadır”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir