Mehmet Metiner: Tarih, ne sadece Atatürk’ün dediklerinden ibarettir ne de ‘Nutuk’la çelişen başka anlatılardan ibarettir

 Eski AKP milletvekili ve Yeni Şafak müellifi Mehmet Metiner, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in İzmir’in kurtuluşunun 100. yıl dönümündeki tartışma yaratan kelamları “Atatürk’ün yazdığı Nutuk’tan ilham aldım” açıklamasına değinerek “Çok açık söyleyecek olursam; tarih, ne yalnızca Atatürk’ün dediklerinden ibarettir ne de “Nutuk”la çelişen öteki anlatılardan; tarih hepsinin toplamıdır” niyetini lisana getirdi.

Nutuk’un, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gözünden bir tarih anlatısı olduğunu yazan Metiner, “Her tarihi anlatı üzere sübjektiftir. Hiç kuşkusuz yakın tarihimizi bilmek açısından kesinlikle okunması gereken bir yapıttır lakin her şey değildir. Tarih, sırf Nutuk’tan ibaret değildir” niyetini lisana getirdi.

Metiner, yazısına şöyle devam etti: “’Nutuk’u tarih okumalarında kutsal bir metne dönüştürmek yahut ayrıca her anlatının mihenk taşı üzere kabul etmek, tarih bilmezliğin ötesinde ayrıyeten bilimselliği öldüren bir bağnazlığın tabiridir.

Çok açık söyleyecek olursam; tarih, ne yalnızca Atatürk’ün dediklerinden ibarettir ne de ‘Nutuk’la çelişen öbür anlatılardan; tarih hepsinin toplamıdır.

Tarihi bir bütün olarak tüm anlatılar ve evraklar üzerinden okumadan bir tek bakış açısının esiri kılanlar tarihe haksızlık etmenin yanı sıra hür niyetin ve tartışmanın da önünü tıkamış olurlar.”

 “Nutuk”u kıymetsiz görmediğini ve tarihi yalnızca galiplerin gözünden okumamak gerektiğini yazan Metiner, “Mustafa Kemal başarısız olmuş olsaydı bugün onu bizler galiplerin gözünden okuyor olacaktık. Yani bu durumda resmî tarih anlatısı Mustafa Kemal’in ihanetinden başlayan onlarca suçlamalarla dolu olacaktı” görüşünü lisana getirdi.

Metiner, “Atatürk’ü yalnızca CHP’nin tek bedeli haline dönüştürüp ortak paha olmaktan çıkartanlar, Atatürkçülüğü de kendinden farklı düşünen herkese karşı bir hasımlık ideolojisine dönüştürenler ne yazık ki tarihten devşirdikleri düşmanlıklarla bugün tehlikeli bir kutuplaşmaya ve arbedeye sebebiyet vermekle bu ülkenin toplumsal barışına ziyan veriyorlar” niyetini lisana getirdi.

Yazının tamamını okumak için

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir