Musa Anter’in oğlu: Babamın dosyasını Kılıçdaroğlu’na emanet ettim

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 1992’de öldürülen gazeteci, yazar Musa Anter’in oğlu Dicle Anter’i CHP Genel Merkezi’nde ağırladı. Görüşme sonrasında “Bugün itibariyle davadan hukuken umudumuzu kesmiş bulunuyoruz” diyen oğul Anter, “Babamın belgesini ‘ülkede adalet arayan ve herkesin yanında olacağım’ diyen Kılıçdaroğlu’na emanet ettim. ‘Ben bu ülkeyi barıştıracağım’ diyerek çıktığı helalleşme seyahatinin ülkemizde toplumsal barışı sağlamasını umut ettiğimizi belirttim” diye konuştu. Anter davası 20 Eylül’de zamanaşımına uğrayacak.

Gazeteci, müellif Musa Anter’in 20 Eylül 1992 yılında Diyarbakır Seyrantepe’de uğradığı silahlı taarruz sonucu öldürülmesine ait davanın son duruşması bugün Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Mahkeme gelecek duruşmayı, Anter’in öldürülmesinden 30 yıl 1 gün sonraya, 21 Eylül 2022 tarihine erteledi. Anter davası, “insanlığa karşı suç” tarifi ve yargılamasına geçilmediği takdirde 20 Eylül’de zamanaşımına uğrayacak. Bugün duruşmaya katılan Dicle Anter, öğlenden sonra CHP Önderi Kemal Kılıçdaroğlu ile parti genel merkezindeki makamında görüştü.

Görüşmenin akabinde Dicle Anter, “Bugün babam Musa Anter cinayetinin 30 yıllık davanın vakit aşımına uğramadan evvelki son duruşması yapıldı. Biliyorsunuz babam 20 Eylül 1992’de öldürülmüştü. 20 Eylül 2022’de 30 yılını doldurmuş olacak. 21 Eylül 2022’de de herhalde son duruşma olacak, karar duruşması. Bu son celsede karar verilmeyerek dava cezasızlık siyasetine mahkum edildi. Bugün itibariyle davadan hukuken umudumuzu kesmiş bulunuyoruz” dedi.

Kılıçdaroğlu ile görüşmesinden sonra partide gazetecilere konuşan Anter şunları söyledi:

“Bu görüşmede faili meçhul cinayetler, azaplar ve gözaltında kayıp cürümleri ile devletin yüzleşmesini; bu hataların faillerinin bulunarak cezalandırılmasını; bu acıların bir daha asla yaşanmaması için kamusal ıslahatı yapmasını, onarıcı adalet ve düzeneklerini işletmesini ve sonrasında mağdurlar ile helalleşmesi talebi ile babamın belgesini ‘ülkede adalet arayan ve herkesin yanında olacağım’ diyen Kılıçdaroğlu’na emanet ettim. ‘Ben bu ülkeyi barıştıracağım’ diyerek çıktığı helalleşme seyahatinin ülkemizde toplumsal barışı sağlamasını umut ettiğimizi belirttim.”

TIKLAYIN | Musa Anter davası vakit aşımından bir gün sonraya ertelendi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir