Mutfakta Vakit Geçirmeyi Sevmeyenleri Bile Yemek Yapmaya Aşık Eden 10 Şey

Herkes süper yemek yapma yeteneğiyle doğmaz, kimileri sonradan sahip olur. Şayet yemek yapma konusunda yeteneksiz olduğunuzu düşünüyorsanız gerekli şartlar sağlanmamış demektir. Bu içeriğimizde size nasıl yemek yapılmasını değil, mutfakta nasıl keyifli vakit geçirebileceğiniz anlatacağız. Keyifli okumalar!

1. Her şeyin yerli yerinde olması

Mutfağınızda yer kaplayan ya da neredeyse hiç kullanmadığınız araç-gereçleri mutfakta barındırmayın. Size lazım olan tavayı ararken geçen sene komşunuzun getirdiği tencerenin yer kaplaması canınızı sıkabilir ve size pürüz olur. Halbuki her şey yerli yerinde olunca ve size lazım olan eşyalar elinizin altında olunca yemek yapmanız daha pratik bir yol alır.

2. Pak bir çalışma ortamının olması

Mutfağınızı pak tutmanız sizi yemek yapmaya teşvik edecek şeylerin başında geliyor. Bilhassa pak bir tezgahta gereçleri hazırlamak, yediğiniz yemekten daha çok lezzet almanızı sağlar.

3. Sağlıklı tarifler denemek

Vücudunuza dikkat etmenin en önemli yollarından biri sağlıklı yiyecekler tüketmektir. Hem kendiniz hem de aileniz için sağlıklı yemekler yapmanın sizi motive edeceğine kuşku yok!

4. Yiyecek ve içeceklerin en tazesini kullanmak

Kullanacağınız gereçlerin en taze ve temizini kullanmak ortaya şahane yemekler çıkarmanızı sağlar. Etrafınızdan biri yaptığınız yemeği tadıp beğenince size de motivasyon kaynağı olacak ve mutfaktan hiç çıkmak istemeyeceksiniz!

5. Kaliteli bıçaklar kullanmak

Bir şeyler doğrarken bıçağın kesmemesi yahut domatesi küp küp doğramak isterken ortaya domates püresinin çıkması insanın motivasyonunu düşüren şeylerden. Bu yüzden bıçak seçiminiz güzel olsun ki canınızın çektiği yemeği yaparken ortaya görsel bir şölen çıkarabilesiniz.

6. Sevdiğiniz yemek tanımlarını denemek

Hiç bilmediğiniz yemekleri yapmaya çalışırken lezzetini tutturamamak herkesin sonunu bozar ve insan bir daha mutfağa girmek istemez. Kolay yemek tanımlarından başlayıp sevdiğiniz yemekleri yaparsanız yemek yapmak daha eğlenceli hale gelecektir.

7. Kendinden son derece emin olmak

tastecooking.com

‘Ben şeflere taş çıkartırım ya!’, ‘Bu yemeğin alasını yaparım bak gör!’ üzere cümlelerle kendinizi motive etmek, lezzet şöleni yaşamanıza büyük katkıda bulunur. Şayet kendinizi maharetli bulmuyorsanız bile kendi kendinizi gazlayın. Eminiz her öğün düzgün bir iş çıkaracaksınız!

8. Mutfağa sevdiğiniz beşerlerle bir arada girmek

Tek başınıza yaşıyorsanız bile konuta gelen arkadaşlarınızla ya da partnerinizle yemek yapmak kadar eğlenceli bir şey yok bizce. Zira ortaklaşa bulaşık yıkamak, yemeğin tuzuna bakmak ve ocağın altını denetim etmek bazen tek başına sıkıcı olabilirken yanınızda biri varken daha keyifli olabilir.

9. Yemek ekiplerinizin göz kamaştırması

Kabul edelim, yapılan bir yemeği ya da hazırlanan bir içeceği kimse dümdüz bir tabak yahut bardakta yemek istemez. Favori yemek grubunuzu yahut herkesin imrenerek baktığı o bardaklarla sunum yapmak, yemek yapmaya sizi daha çok teşvik eder.

10. Midenizden evvel gözünüzün doyması

Akşam yemeği için masanızı hazırladınız, çorba, ana yemek, orta sıcak ve tatlıyı hazırladınız, servisinizi yapmaya başlıyorsunuz diyelim. Masanıza şöyle bir göz atın. Gözünüz doyuyor mu? O vakit bu iş tamamdır! Zira midenizden evvel gözünüzün doyması ‘Ben yapıyorum bu işi ya!’ diyip mutfağa aşık olmanızı sağlayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir