Otomobil satışlarına sıkı denetimler geliyor

Otomobil alım satımında fahiş fiyatların önüne geçilmesi için yeni bir düzenlemeye gidildi.

İkinci el araba satışında 6 ay ve 6 bin kilometre kuralı, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

İkinci el araç satışlarına yönelik alınan yeni karar ile 6 ay ve 6 bin kilometre kuralı getirildi. Bu kararla birlikte sıfır alınan araçlar, 6 ay ve 6 bin kilometreyi geçmeden satılamayacak.

Düzenleme 1 Temmuz 2023 tarihine kadar geçerli olacak. Ticaret Bakanlığı gerekirse uygulamayı 6 ay uzatabilecek.

Sıkı kontroller yolda

1 Temmuz 2023 tarihine kadar sürecek olan satış sınırlamasından, 16 Ağustos’tan evvel tescil edilenler istisna tutulmuş ve bunlara da 15 Eylül’e kadar bu araçların pazarlanması ve satışı mecburî kılınmıştı.

Bu tarihe kadar satılamayanların ise yeni kurallara tabi olması karara bağlanmıştı. Ticaret Bakanlığı, 16 Ağustos’ta yürürlüğe giren 6 ay ve 6 bin kilometre sınırlamasının uygulamasını sağlamak üzere 15 Eylül’den itibaren kontrollere tartı vereceğini ve alışılmamış davrananlara idari para cezası uygulanacağını duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, ”Yetki dokümanı olsun ya da olmasın ticari faaliyet kapsamında araba ve arazi taşıtı satışı yapan herkesin, her bir satıştan en fazla 3 gün evvel ekspertiz raporu alma ve bu raporu noter satışı sırasında notere ibraz etme yükümlülüğü bulunmaktadır. Bu yükümlülüğü yerine getirmeyenler hakkında idari para cezası uygulanacak.” denildi.

Aracın kilometresi mukavelede yazılacak

Noterler, satış sırasında ekspertiz raporundaki kilometre bilgisine satış kontratında yer vermek zorunda. Satış sırasında notere ekspertiz raporu ibraz edilmemesi durumunda ise noterler, alıcı ve satıcının taşıtın kilometre bilgisine ait beyanına yer vermek zorunda.

Ülke genelinde gerçekleştirilen tüm ikinci el motorlu kara taşıtı satış bilgileri Ticaret Bakanlığı’na günlük olarak aktarılıyor.

15 Eylül 2022tarihinden itibaren noterlerde satışı yapılan tüm taşıtların birinci tescil tarihleri de bakanlıkla paylaşılacak ve birinci tescil tarihinden itibaren 6 ay geçmeden satışı yapılan taşıtların tespiti de mümkün hale gelecek.

İlanlar takip edilecek

İlk tescil tarihinden itibaren 6 ay ve 6 bin kilometre geçmeyen araba ve arazi taşıtlarının ticari faaliyet kapsamında pazarlanması da yasaklandığından, geçiş süreci için son tarih olan 15 Eylül 2022 tarihinden itibaren ilan siteleri üzerinden verilen araba ve arazi taşıtı ilanları da takip edilecek ve tespit edilen karşıtlıklar cezalandırılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir