Pepino faydaları nelerdir? Kan şekerini dengeleyen pepino nasıl yenir?

Pepino, ana vatanı Peru olan egzotik bir meyve olup iç organların temizlenmesinde epey tesirlidir. İnsan sıhhati için sayısız yarara sahip olan pepino, daha çok meyve suyu ve dondurmalarda kullanılır. Doğal şeker kaynağı olmasından ötürü, kan şekerini istikrarlar ve öğün ortalarında denetimsizce yemek yemenin önüne geçer. İşte pepinonun insan sıhhatine yararları ve kullanımı…

  • Pepino, yanlış beslenme ya da mikrop kapmadan kaynaklı bedende meydana gelen enfeksiyonun en doğal biçimde atılmasına yardımcı olur. İç organları toksin ve iltihaptan arındırarak daha sağlıklı çalışmasını dayanaklar. 

  • İçerisinde bulunan doğal şeker ve vitaminler kişinin daha zinde hissetmesine yardımcı olur. Tüketildiği anda güç vererek bireylerin âlâ hissetmesini sağlar. 

  • C vitamini bakımından güçlü olan pepino, bağışıklık sisteminin güçlenmesine de büyük bir katkısı bulunur. 

  • Kan şekerini istikrarlar ve öğün ortalarında kan şekerinin birdenbire düşmesin ve yükselesine pürüz olur. Bu özelliği sayesinde şeker hastalarının öğünlerden  tüketilmesi tavsiye edilir. 

  • Pepino meyvesi, büyük oranda su içermektedir. Bu özelliği sayesinde tam bir böbrek dostudur. Böbreklerin daha düzgün çalışmasına yardımcı olarak böbrek taşı oluşumuna pürüz olur. 

  • Kan yapan özelliği bulunur. Anemi hastalığı olan bireylerin pepino meyvesini nizamlı olarak tüketmesi, kan kıymetlerinin kısa müddette yükselmesine yardımcı olur. 

  • Kemik yapısını güçlendirerek kemik erimesine pürüz olur.

  • Dalak yetmezliğine düzgün gelir. 

Anavatanı Peru olan pepino meyvesi, ülkemizde de üretilmeye başlamıştır. Bilhassa Malatya ve Erzincan bölgelerinde yetişen pepino, sonbahar mevsimden hasat edilmektedir. 

Küçük bir kavuna benzetilen pepino, yaş meyve olarak kabukları soyularak tüketilebilir. Bunun yanında dondurma ve meyve suyu olarak da hazırlanıp yenebilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir