Sokak pilavcılarının lezzet sırrıymış. Pilavı çok daha lezzetli yapan yöntem

Türk mutfağında çok sevilen yemeklerden biridir pilav. Pilav yapmak kolay bir iş üzere görünse de bir o kadar risklidir aslında. Bilenler bilir; bir kaşık bile fazla su eklense pilav lapa olur, bir dakika daha fazla ocakta bekletilse çabucak tabanı yanar ve pilav kuru olur. O denli de nazlı bir yemektir yani!

Ah bir de o sokak pilavcılarının pilavı yok mu? Herkes o pilavları çok sever. ‘Evde niçin pilavım o denli olmuyor? ‘ diye sormayın. Sizler için işin ustasından öğrendik. İşte sokak pilavcılarının herkesin işine yarayacak lezzet sırları..

PİRİNÇ KESİNLİKLE BEKLETİLMELİ

Pilavım tekrar lapa oldu diye isyan etmek istemiyorsanız, pirinci en az yarım saat evvelden sıcak suda bekletin. Bu yol sayesinde pirinçleri nişastasından ayıracaksınız. Haliyle de pilavınız tane tane olacak. Üşenmeyin, kesinlikle deneyin!

TEREYAĞI MI MARGARİN Mİ?

İşte yılların en çok merak edilen sorusu tekrar karşımızda. E herhalde o fiyatlara yemiş olduğumuz sokak pilavında tereyağı olduğunu düşünen kimseler yoktur. Sokak pilavı yapmak istiyorsak, bu işin ana gereci kesin olarak margarindir.

Margarin tüketmek istemeyenler tereyağı ile pilavını yapabilir. Ancak onun sokak pilavı olmayacağını şimdiden kabul etseniz yeterli olur.

KAVURMAYA DİKKAT!

Şimdi geldik asıl püf noktamıza. Pilavı su ile buluşturmadan çabucak evvel pirinçleri saydamlaşana dek kavurmak koşul. Bu süreci atlamamak gerekiyor ki, pilav tane tane ayrılsın. Küçük bir tüyo daha; Bu evrede tuz ile pirinçleri kavurmak pilavın daha canlı olmasına katkı sağlıyor.

LİMON VE ŞEKERİN GÜCÜ!

İlk başta bu ikilinin kulağa tuhaf geldiği düşünülebilir. Lakin deneyince farkı siz de görmüş olacaksınız. Pirinçleri su ile buluşturmadan çabucak evvel ekleyeceğiniz bir kaç damla limon ve 1 tutam toz şeker sayesinde pilavınız yemek masasında parlayacak. Aman Dikkat! Ölçüsünü ayarlayamazsanız pilavınız yenmeyecek hale gelebilir. Bu yüzden ölçüyü âlâ ayarlayın.

SUYUNA DİKKAT!

Pilavınızı gerçek tavuk suyuyla yapın. Çok sayıda pilavcı haşladıkları tavuğun suyuyla pilavı yapmaktadır. Marketlerde hazır satılan et yahut tavuk suları yararlı değildir. Pilava da lezzet vermemektedir. En düzgün lezzet gerçek haşlanan tavuğun suyundan elde edilen lezzettir.

HAVLULARI VE BEZLERİ BIRAKIN!

Hepimiz pilav yaptıktan sonra kağıt havlu ile tencere kapağı kapatma tekniği uygularız. Lakin bu metot, sokak pilavı pişirmek isteyenlere önerilmiyor. Pilavınızı pişirdikten sonra kağıt havlu yahut bez ile sıcağa maruz bırakmak pilavın yumuşamasına ve dağılmasına yol açmaktadır.

Tencerenin kapağını açın ve buharın çıkmasına da müsaade verin. İşte bu formüller sayesinde gerçek sokak pilavının lezzetine ulaşmayı başaracaksınız!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir