Yunus Akgün’den Arda Güler ve Balotelli sözleri

2015-16 döneminden itibaren Sarı-Kırmızılı kulübün altyapısında U-16, U-17 ve U-19 kadrolarında forma giyen, 2020-21 döneminde A Kadro takımındayken Adana Demirspor’a kiralık olarak gönderilen Yunus Akgün Fanatik’e konuştu. Yunus, gündeme dair çarpıcı açıklamalara imza attı.

‘Başarı için yorulmak şart’
Bu dönem Galatasaray’ın tek amacı şampiyonluk. Türkiye Kupası da var lakin şampiyonluk dışında diğer bir muvaffakiyete tahammülümüz yok. İstanbul’da başlayıp, Avusturya’da devam eden kamp periyodunda yeni döneme günde çift idman yaparak hazırlanıyoruz. Çok yorucu oluyor. Lakin muvaffakiyet için yorulmak kaide.

‘Hocanın mesleği ortada’
Şu günlerde Galatasaray ile ilgili transferler konuşuluyor. Lakin bana nazaran Galatasaray’ın bu dönem yaptığı en uygun transfer , teknik yöneticimiz Okan Buruk. Futbolculuk mesleği ortada, teknik adam olarak da hem Türkiye Kupası hem de Harika Lig şampiyonluğu apoletleri var. Harika Lig’i ve Galatasaray topluluğunu çok yakından tanıyor. Bu nedenle ekibimizin en yeterli transferi Okan hocamız.

‘Akintola’dan formayı aldım’
İki dönem evvel Konyaspor ve Adana Demirspor’dan önemli transfer teklifler vardı. Fatih Terim hocamız memleketi olduğu için Adana Demirspor’a gitmemi uygun gördü. Benim için de isabetli tercih bu oldu. Adana Demirspor TFF 1’de oynarken, önümde aşılması gereken Akintola üzere çok kıymetli bir oyuncu vardı. Çok çalışıp, formayı ondan almasını bildim. Birinci dönemimde Üstün Lig’e çıktık. Bu benim özgüvenimi artırdı. Üstün Lig serüvenimde ise çok âlâ futbolcular ortasında kendime yer buldum.

‘Balotelli egzersiz kaçırmadı’
Adana Demirspor günlerim sahiden çok hoştu. O ekibe ve topluluğa çok şey borçluyum. Kadrodaki en uygun arkadaşım Balotelli’ydi. Nitekim çok âlâ bir profesyonel. Ne bir idman kaçırdığını gördüm ne de maçtan yahut idmandan kaytardığını… Dışarıdan biraz sorunlu bir tip imajı veriyor ancak son derece profesyonel bir oyuncu. Galatasaray formasını giymesini çok isterim. Bizde çok yararlı olacağına inanıyorum. O bana vakit zaman, ‘Senin yerin Avrupa. Avrupa kadrolarında çok başarılı olursun’ biçiminde telkinlerde bulunuyor. Bu da beni ilerisi için cesaretlendiriyor.

‘Arda Güler önyargıları yıktı’
Süper Lig’deki büyük gruplar günümüzde genç oyuncuları çok sıkıntı birinci 11’de oynatıyor. Lakin Arda Güler, son iki dönemde gösterdiği performansla 16-17 yaşındaki oyuncuların da büyük kadrolarda rahatlıkla oynayabileceğini gösterdi. Bu bahisteki önyargıları yıkıp, gençlerin de bir manada önünü açtı.

‘Biz saç tıraşı yapmadık’
Galatasaray’da dönem başı kamplarında altyapıdan gelen oyuncuların saçları ekibin ağabeyleri tarafından 3 numaraya vurulur. Benim saçımı da vaktinde Semih Kaya 3 numaraya vurmuştu. Ama dönem başında ben altyapıdan gelen oyuncuların bu husustaki fikirlerini sordum. Gençler saçları ile şimdilik bu formda vedalaşmak istemediklerini söylediler. Lakin her an her şey olabilir (gülerek).

‘En kıymetli faktör Montella’
Adana Demirspor’da gösterdiğim çıkışın en kıymetli faktörü teknik yöneticimiz Vincenzo Mentella idi. Bana daima olarak, ‘Yunus, yeteneklerinin farkında değilsin. Çok daha yeterli olabilirsin’ demişti. Hatta 2 gol attığım Karagümrük maçı sonrası bile ‘Çok daha uygununu yapabilirdin’ diye serzenişte bulunmuştu.

‘Farklı hislerle çıkmıştım’
Galatasaray’la oynadığımız maçta farklı hisler içindeydim. Attığım goller sonrası sevinmemiştim. Zira Galatasaray benim yuvam. Lakin Adana Demirspor forması ile kendimi gösterebileceğim en kıymetli maç Galatasaray maçıydı. Gol atıp, işimi yaptım. Tahminen o golü atmasaydım, bugün Galatasaray’da olmayacaktım.

‘En güzel kaleci Uğurcan Çakır’
Gördüğüm en âlâ kaleci Uğurcan Çakır. Bilhassa unutamadığım bir durum var. Çok ancak çok sıkıntı bir vuruşumu çıkarmıştı. O topta oraya nasıl uzandı, hâlâ anlamış değilim.

Murat Sancak’tan sürpriz telefon
Yunus Akgün’le röportajımız esnasında Adana Demirspor’daki lideri Murat Sancak aradı. Yunus’a Galatasaray’daki yeni periyodu için muvaffakiyetler dileyip, kısa bir sohbet etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir