Zincir market ile Tarım Kredi Marketi’nin fiyatları karşılaştırıldı: İşte fark

İktidar, enflasyonun sorumlusu olarak zincir marketleri amaç gösterdi. MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli zincirler marketlerin FETÖ’yle temasının araştırılmasını isterken BİM’in CEO’su Galip Aykaç ise zincir marketlere yönelik tenkitlere “Zamların nedeni yüksek maliyetler” diyerek cevap verdi.

Kamuoyunda ‘üç harfliler’ olarak nitelendirilen zincir marketlere yönelik ithamlar, Tarım Kredi Marketlerindeki fiyatları da gündeme taşıdı. CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla indirim yapan Tarım Kredi Market ile bir zincir marketin fiyatlarını karşılaştırdı.

Her iki marketten de 25 çeşit temel gereksinim eseri alışverişi yapan Bakırlıoğlu, “İki market ortasındaki fark yalnızca 20 kuruş. Eserler ortasındaki fiyat farkları kuruşlarla tabir edilecek kadar birbirine yakın. Madem marketler artırım yaparak enflasyonun artmasına neden oluyor, o vakit Tarım Kredi Market neden birebir fiyat siyaseti uyguluyor? Bu durumda kime inanacağız” diye sordu.

CHP’li vekil siteyi paylaştı

Vehbi Bakırlıoğlu, bahse ait yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:

Tarım Kredi Kooperatifi’nin marketlerini gezen, ‘Fiyatlar pek uygun’ diyen, temel eserlerde indirim talimatı veren, ‘Market sayısını arttırın’ diyen Cumhurbaşkanı’na mı inanacağız? Yoksa üç harfli marketleri fiyat artışlarının sebebi olarak gören, hatta ‘FETÖ’cü’ ilan eden Cumhur İttifakı’nın küçük ortağı Bahçeli’ye mi?

510Zincir marketlerin enflasyonun nedeni olarak gösterilmeleri, iktidarın ve küçük ortağının sorumluluğunu ortadan kaldırmaz.

Eğer marketlerin sorumluluğu varsa birinci sırada Tarım Kredi Market yer alır. Düşük TL-yüksek kur siyaseti ve yüksek enflasyon, tüm eserlerin üretim maliyetlerinin artmasına, dolayısı ile market fiyatlarının zamlanmasına neden olmaktadır.

Ekim ayı tüketici enflasyonu yüzde 85, üretici enflasyonunu ise yüzde 157 olarak açıklandı. Önümüzdeki aylarda üretici enflasyondan ötürü her şeye artırım gelecek.

İşte karşılaştırma yapılan o liste

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir