Aytun Çıray’dan Akşener’e eleştiri: Siyasi canlı bomba gibi davrandı

İYİ Parti’den istifa eden eski GİK üyesi ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Cumhuriyet’e konuştu. CHP’den müsaade alarak ayrılıp İYİ Parti kurucuları ortasında yer aldığını hatırlatan Çıray, CHP’den 15 milletvekillin 2018’deki seçimlere girebilmek için DÜZGÜN Parti’ye katılması hakkındaki açıklamaları nedeniyle Meral Akşener’i eleştirdi.

İstifa etmesine dair de değerlendirmede bulunan Çıray, DÜZGÜN Parti’de Eylül 2020’de yapılan kurultayın ‘kırılma noktası’ teşkil ettiğini belirtirken o devir yaşananları şöyle anlattı:

“Sayın Akşener, kendi önerisi olan bir GİK listesine kelamda dayanak istedi. Akabinde pusulalar yayılarak Sayın Akşener’in listesinden oy verilmemesi gerekenler telkin edildi. Oylama başlamadan bu hususta kendisini uyarmama karşın müdahale etmedi. Bilhassa ben ve Ümit Özdağ hedeflenmiştik. Niçin? Bu sorunun yanıtı yalnızca bizim için değil bence Türk siyasetinin tarafı için de kıymetli. Niçin? Sonraki günü bu hususta kendisi ile görüştüm. ‘Haberim yok’ dedi. Lakin o Kurultay GÜZEL Parti’ye çok ziyan verdi. Evet o Kurultay bir tasfiye operasyonuydu. Ancak niçin? Bir önder partiyi birlikte kurduğu ana grubunu niçin daima tasfiye eder?”

“VİZYON OLMAYAN KONUŞMA CİDDİYE ALINMAZ”

İYİ Parti kurultayında Akşener’in ‘hesaplaşma’ kelamlarını de kıymetlendiren Çıray, şunları tabir etti:

“Çocukken torunlarından biri çok bağırıp çağırdığında anneannem ‘Suç bastırıyor’ kaygısı. İçinde vizyon ve misyon olmayan Kurultay konuşması ciddiye alınmaz. Aslında delege de ona, yakın etrafının üzerini çizerek yanıt verdi. Düşünebiliyor musunuz; kümesinde Alevi olmayan, vali, büyükelçi ve daima anayasa tartışılacak bir ülkede yetkin anayasacı olmayan parti Türkiye’yi yönetmeye tali olabilir mi? Meral Hanım siyasi canlı bomba üzere davrandı.”

“‘EN BÜYÜK MUTLULUĞU’ DEMELİYDİ”

Çıray, İYİ Parti başkanı Akşener’in 2018’de seçime girebilmek için CHP’den 15 milletvekili transferi için kullandığı “Hayatımın en büyük pişmanlığı” açıklamasını da eleştirdi. Çıray, şunları kaydetti:

“Aslında hayatımın en büyük memnunluğu demeliydi; zira ’15 milletvekili olayı’ gerek kendisinin liderliği gerekse İYİ Parti için siyasi partiler tarihimizde gibisi görülmemiş bir imkan kapısı açmıştı. Fakat Sevgili Balbay’ın deyişiyle siyasi tarihimizin ‘en büyük insan öğütücüsü’ olunca harikulâde fırsatlar bozuk para üzere harcanıyor. Size de eşine rastlanmamış bu başarısızlığı perdelemek ve örtmek için bir dramayı abartılı mimikler ve beden lisanı eşliğinde, esasen ‘kuyruk siyaseti’ üzere liderlik kapasitenizin sorgulanmasına yol açacak ibarelerle acıklı bir liderlik parodisi sahnelemek kalıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir