BM’den korkutan açıklama: Batı Şeria’daki en ölümcül yıl…

Birleşmiş Milletler (BM), 2022 yılının 2006’dan beri Batı Şeria’daki “en ölümcül yıl” olduğunu ve İsrail ordusunun “orantısız güç kullanımının tasa yarattığını” açıkladı.

Birleşmiş Milletler İnsani İşler Uyum Ofisi (OCHA) Filistin Koordinatörü Lucia Elmi, yaptığı yazılı açıklamada, “2022, Doğu Kudüs de dahil olmak üzere Batı Şeria’daki Filistinliler için aylık ortalamaya nazaran 2006’dan bu yana en ölümcül yıl oldu.” tabirlerini kullandı.

Açıklamada, “yıl başından bu yana Batı Şeria’da 26’sı çocuk en az 105 Filistinlinin İsrail güçleri tarafından öldürüldüğü” kaydedildi.

Buna nazaran, aylık ortalama Filistinli can kaybı sayısının bir evvelki yıla nazaran yüzde 57 arttığına dikkat çekilerek, “Batı Şeria’daki Filistinlilerin, on İsrailli sivili, üç yabancıyı ve dört İsrail askerini öldürdüğü” belirtildi.

EKİM AYINDA 6 FİLİSTİNLİ ÇOCUK ÖLDÜRÜLDÜ

Açıklamada, “Sadece ekim ayının başından bu yana, İsrail güçleri, Doğu Kudüs dahil olmak üzere Batı Şeria’daki arama ve gözaltı operasyonlarında ve karşılıklı ateş açılan çatışmalarda 6’sı çocuk 15 Filistinliyi öldürdü. Bunlar ekseriyetle (Yahudi) yerleşimcilerin Filistinlilere ve onların köylerine saldırmasından sonra gerçekleşti.” bilgisi paylaşıldı.

İSRAİL, ORANTISIZ GÜÇ KULLANIYOR

İsrail askerlerinin orantısız güç kullandığına da işaret edilen açıklamada, şöyle devam edildi:

“Bazı durumlarda, bu mağdurların, ölümcül güç kullanımını haklı çıkaracak somut yahut yakın bir tehdit oluşturmadığının görülmesi, orantısız güç kullanımı konusunda tasa yaratıyor.”

Ayrıca açıklamada, “bu tasa verici duruma ek olarak”, BM’nin, İsrail’in Filistinlilere uyguladığı “hareket kısıtlamalarının artmasından tasa duyduğu” vurgusu yapıldı.

Açıklamada, “bu ayın başlarında, Nablus (Batı Şeria) ve Doğu Kudüs’teki denetim noktalarında iki İsrail askerinin vurularak öldürülmesinden sonra, İsrail güçlerinin hareket özgürlüğüne önemli kısıtlamalar getirerek birçok insanın sıhhat hizmetlerine, eğitime ve geçim kaynaklarına erişimini sınırladığına” dikkat çekildi.

Fanatik Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilere ve onların mülklerine yönelik taarruzlarında “büyük artış görüldüğüne” işaret edilen açıklamada, “İsrail makamlarının, tüm Filistinlilerin korunmasını sağlamak için yasal sorumluluğu bulunduğu” vurgulandı. İsrail makamlarından, BM yetkilisinin açıklamasına ait yorum yapılmadı. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir