Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde eylem: Hastaneler yerinde yenilensin

Depreme dayanıksız olduğu belirlenen İstanbul Üniversitesi – Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin, Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi’ne taşınmasına karar verildi. Kararın akabinde İstanbul Tabip Odası, “Hastaneler yerinde yenilensin” talebiyle Cerrahpaşa Tıp Fakültesi dekanlık binası önünde basın açıklaması düzenledi.

‘İSTEMEYİŞİMİZİN HAKLI MÜNASEBETLERİ VAR’

İstanbul Tabip Odası Lideri Prof. Dr. Nergis Erdoğan “Bir hastane taşınması son derece riskli ve tehlikeli bir şeydir. Zira beşerler yıllardır buraya bağlı durumdalar, buradan sıhhat alıyorlar. Artık taşınmak istiyor. Fakat biz biliyoruz ki burada yeteri kadar alan var taşınmadan yapılanmak üzerine. Öte yandan biliyoruz ki bir hastaneyi taşımak oranın bütün kültürünü, halkını taşımaktır. Bu türlü bir şey mümkün değil. Tekliflerimiz son derece yerinde ve açık. Taşınmak istemeyişimizin son derece haklı münasebetleri var. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin gideceği hastanelerin yaşayacağı kasvetler bunlardan birisidir” dedi

“Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin ve İstanbul’da kent içinde yer alan bütün hastanelerin yerinde yapılanması için gereken niyetin gösterilmesini istiyoruz” diyen Erdoğan, “Çünkü burada en değerli şey niyettir. İstanbul Tabip Odası olarak bu hususun sonuna kadar takipçisi olacağımızı halkıyla, sıhhat çalışanıyla, esnafıyla, öğrencisiyle Cerrahpaşa Tıp Fakültesi başta olmak üzere hastanelerin taşınmaması için elimizden gelen her türlü takviyesi yapacağımıza burada hepinizin önünde kelam veriyorum” diye konuştu.

‘BİNALARIN YER VE YAPI ETÜTLERİNİN YENİLENMESİ VE KAMUOYUNA AÇIKLANMASI’

Talep ve tekliflerini sıralayan İstanbul Tabip Odası İdare Konseyi Üyesi Doç. Dr. Esin Tuncay ise, “Bizler İstanbul Tabip Odası İdare Konseyi ve İstanbul Muhtemel Zelzele ve Uyum Kurulu olarak aşağıdaki talep ve tekliflerimizin karşılanmasının sıkıntıya değerli ve akılcı katkıları olacağını düşünmekteyiz. Talebimiz, 2019 Sarsıntı Envanterinin açıklanması, emniyetli, bağımsız sivil toplum kuruluşları tarafından ilgili binaların yer ve yapı etütlerinin yenilenmesi ve kamuoyuna açıklanmasıdır. Hastanelerin yerinde dönüşümü ile kurumların hafıza ve anılarına sahip çıkılması, hastane çalışanının bu süreçte doğacak maddi kaybının karşılanması, her hastanenin kendi yapısı ve iç dinamiklerine yönelik tahlil tekliflerinin üretilmesi ve alınacak kararlarda vilayet sıhhat müdürlüğü, tabip odası ve ilgili hastane temsilcileri ile yöneticilerinden oluşturulacak ortak bir uyum konseyinin kelam sahibi olmasıdır” formunda konuştu. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir