CHP’li Ağbaba: 5500 TL asgari ücret 4253 TL asgari ücretin gerisinde kaldı

CHP Genel Lider Yardımcısı Veli Ağbaba Ocak ve Ekim aylarında minimum ücretlinin alım gücünü kıyasladı.  Ağbaba’’ Erdoğan yazın fiyatlar ucuzlayacak dedi lakin bu yılın ikinci yarısında minimum fiyata ikinci kere artırım yapılmasına karşın, yılın birinci yarısı için belirlenen 4253 TL minimum fiyat alım gücü olarak 5500 TL taban fiyatın üstünde yer aldı’’ dedi. Ağbaba ‘’Nebati’nin kendisinin dahi söylemekte zorlandığı iktisat modeli açlıktan diğer bir şey getirmiyor’’ dedi.

Ağbaba, “Erdoğan enflasyonun evvel yaz aylarında düşeceğini söylerken artık de enflasyonda kalıcı düşüşün yeni yılda gerçekleşeceğini argüman etti. Erdoğan daha evvel de yaz aylarında fiyatlar aşağı inecek dedi lakin fiyatlar neredeyse ikiye katlandı. Haziran ayında taban fiyata ikinci artırım yapılmasına karşın minimum fiyatın alım gücü ocak ayında 4253 TL taban fiyatın kat be kat altında kaldı. Ekim ayında taban ücretlinin alım gücü ocak ayına nazaran patateste 283 kilo, domateste 140 kilo, kuru soğanda ise 130 kilo azaldı.” dedi.

Ağbaba yazılı açıklamasında aşağıdaki tabloya yer verdi: 

Kaynak; Ocak ayı eser fiyatları TÜİK Husus sepetinden derlenmiştir. Ekim ayı fiyatları şimdiki market fiyatlarından derlenmiş olup, eserlerin taban fiyatları temel alınmıştır.

Ağbaba şunları kaydetti:

“Ekim ayında temel bakliyat eserlerinde alım gücü Ocak ayına nazaran tabanı gördü”

Asgari ücretlinin sofrasındaki temel bakliyat eserleri ise ocak ayına nazaran kaybı 182 kiloya kadar yükseldi. 4253 TL taban fiyatla ocak ayında 287 kilo pirinç alabilen taban fiyatlı, ekim ayında 5500 TL minimum fiyatla alım gücü 161 kiloya kadar düştü. Bulgurda ise 5500 TL taban fiyatın 4253 TL taban fiyata nazaran kaybı 182 kilo, nohutta 46 kilo, kuru fasulyede ise 41 kilo oldu.

“Yumurta da kayıp 314 adet makarna da kayıp ise 262 paket oldu”

Ocak ayında 4253 TL minimum fiyatla 2933 adet yumurta alınabilirken ekim ayında minimum ücretlinin yumurtadaki toplam alım gücü 2619 âdete geriledi. Taban ücretlinin ocak ayına nazaran yumurtadaki kaybı 314 adet oldu. Bir başka teme besin hususu olan makarnadaki kayıp ise 262 paket oldu. 4253 TL minimum fiyatla ocak ayında 773 paket makarna alabilen minimum fiyatlı ekim ayındaki alım gücü 511 pakete geriledi.

“Nebati’nin modeli açlıktan öbür bir şey getirmiyor, getirmeyecek”

Nebati’nin kendisinin dahi anlamadığı bu orijinal iktisat modelinin dar gelirlilere getirdiği tek şey açlık ve yoksulluk oldu. Taban fiyata bu yıl iki sefer artırım yapılmasına karşın minimum fiyat, eylül ayı itibariyle 7500 TL’ye yükselen ortalama açlık hududunun 2 bin TL altında kaldı. Nebati enflasyon gerileyecek, besin fiyatları ucuzlayacak dedi lakin taban ücretlinin kaybı 10 ay öncesine nazaran kat be kat arttı. Bu gidişle de bu modelin getireceği tek şey açlıktan ve yoksulluktan öteki bir şey olmayacaktır. Taban ücretlinin alım gücü her geçen ay azalmaya devam edecektir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir