Fahiş kira artışına hapis cezası geliyor

Türk Ceza Kanunu’na (TCK) eklenecek unsurla, sarsıntı ve salgın periyotlarında eserlerin, kiraların fiyatlarında fahiş artış yapanlara 2 yıldan 5 yıla kadar mahpus cezası verilecek.

AA muhabirinin aldığı bilgiye nazaran, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın talimatıyla, Bakanlık, zelzele ve salgın devirlerindeki fahiş fiyat artışlarının önlenmesi maksadıyla yeni yasal düzenleme için teknik çalışma başlattı.

Çalışmaları devam eden düzenlemeye nazaran, TCK’ye yeni bir husus eklenerek, sarsıntı ve salgın periyotlarında fırsatçılık yapanlara mahpus cezası verilecek. Sarsıntı ve salgın devirlerinde kiraların ve eserlerin fiyatlarını fahiş oranda artıranlar 2 yıldan 5 yıla kadar mahpus cezasına çarptırılacak. Ayrıyeten bu bireylere isimli para cezası verilecek.

Depremler sonrasında kiraların yanı sıra nakliye ve taşınma fiyatlarını artıranlar da bu düzenleme kapsamında pahalandırılacak.

Yeni düzenlemenin ilerleyen günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) gündemine gelmesi bekleniyor.

Bakan Bozdağ, ağır cezalar öngören düzenleme açıklaması yapmıştı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 25 Şubat’ta Diyarbakır’da yaptığı açıklamada, sarsıntıların akabinde ceza mevzuatı ve cezai yaptırımlar konusunda bir hazırlık içerisinde olduklarını belirtmişti.

Bakan Bozdağ, “Çok ağır cezalar öngören düzenlemeler yapacağız ancak bu düzenlemeler özel düzenleme olacak, böylesi vakitlerde uygulama imkanı bulacak. Gördük ki mevcut ceza kanunumuz bu mevzuda kâfi değil.” açıklamasında bulunmuştu.

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir