Film Festivali’nde Şebnem Korur Fincancı gerginliği! Destekleyenleri alkışlayan Merve Dizdar’a tepki yağıyor

Boğaziçi Sinema Şenliği’nde sahneye çıkan direktör Özcan Alper, aldığı mükafatı TSK’ya yönelik ‘kimyasal silah’ suçlamasında bulunan TTB Lideri Şebnem Korur Fincancı’ya ithaf etti. Salonda bulunan oyuncu Burak Haktanır ise direktöre reaksiyon gösterdi. Çıkan gerginliğe dahil olan oyuncu Merve Dizdar ise reaksiyonların maksadı aldı.

ÖDÜLÜNÜ FİNCANCI’YA ARMAĞAN ETTİ

Ödülünü Fincancı’ya ithaf eden Özcan Alper, “Şebnem Korur Fincancı, yalnızca barış dediği için maalesef linç kampanyasına maruz kaldı, umarım son olur, umarım cezaevinden çıkar, bu mükafatı ona ithaf ediyorum” dedi. Duruma sonlanan Burak Haktanır ise “O bayan TSK’ya iftira attı. Kaç gündür tüm PKK sayfaları onu destekliyor” diyerek reaksiyon gösterdi.

Burak Haktanır

SELCEN ERGÜN: ERİL BİR DAVRANIŞ

Tartışmanın akabinde sahneye çıkan oyuncu Selcen Ergün ise Burak Haktanır’ın çıkışına reaksiyon göstererek “Az evvel bir arkadaş arttan bağırdı, niçin bağırdığını da anlamadım. Bu çok eril bir şey. O erilliğin azaldığını, bu konuların dışarı çıkıp sakince konuşulduğu…” dedi. Haktanır ise kendisine reaksiyon gösteren Ergün’ün “Ben bu mevzuyu anlamadım” demesi üzerine “Anlamadığınız mevzulara girmeyin o zaman” tabirlerini kullandı.

MERVE DİZDAR’IN ALKIŞLAMASI REAKSİYON ÇEKTİ

Törende sahneye birlikte çıktığı Selcen Ergün’ün kelamlarını alkışlayan ve gergin bir halde Burak Haktanır’a bakması toplumsal medyanın gündemine oturdu. Kısa müddette reaksiyonların gayesi olan oyuncu için “Senin askerine iftara atan bayanı nasıl desteklersin” yorumu yapıldı.

İşte Merve Dizdar için yapılan kimi yorumlar…

ŞEBNEM KORUR FİNCANCI OLAYI NEDİR?

Türk Tabipleri Birliği Lideri Şebnem Korur Fincancı, geçtiğimiz günlerde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) terör operasyonlarında “kimyasal silah kullandığını” argüman etmesi nedeniyle yansıların odağı haline gelmişti. Fincancı, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Hataları Soruşturma Ofisince başlatılan soruşturma kapsamında konutunda gözaltına alınmıştı. Fincancı, daha sonra “terör örgütü propagandası” kabahatinden sevk edildiği mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Şebnem Korur Fincancı, 5 saat süren savcılık sorgusunda “örgüt propagandası” suçlamasını reddedip, “Söz konusu konuşmayı isimli tıp uzmanı sıfatı ile yaptım. Örgüt propagandası kastım yoktu” demişti.

Şebnem Korur Fincancı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir