Konya “Güvenli Okul Yolları” Projesiyle örnek oluyor


KONYA (İGFA) – Türkiye’nin en uzun bisiklet yolu ağına sahip kenti olan Konya’da hayata geçirilen “Güvenli Okul Yolları Projesi” ile öğrenciler motorize zabıtaların eşliğinde okula bisikletleriyle gidiyor.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya’da bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak için çok sayıda proje yürüttüklerini söyledi.

Şehirde bugüne kadar yapılan yatırımları anlatan Lider Altay, “Bisikletin kentte toplu ulaşım olarak kullanılması için önemli bir gayret sarf ediyoruz. Bisiklet Master Planımız kapsamında, bisiklet tramvayımız, belediye otoparklarında bisiklet alanlarımız, otobüs artlarında bisiklet taşıma aparatlarımız, bisikletli yaya köprülerimizle bisikletin faal kullanmasını dilek ediyoruz” diye konuştu.

“ÖNCÜ VE BAŞKAN OLMAYA ÇABA EDİYORUZ”

Başkan Altay, okullarda uyguladıkları İnançlı Okul Yolları projesine ait de şunları kaydetti:

“Öğrencilerimizin okula bisikletle gelmeleri için pilot bir uygulamaya başladık. 17 okul ve 5 Bilgehane’de çocuklarımıza evvel bisikletin inançlı kullanımıyla ilgili önemli bir eğitim verdik. Güvenlik aparatlarının kullanımı ve trafik kurallarıyla ilgili bilgilendirmeden sonra öğrencilerimizin zabıta ve güvenlik ünitelerimizin eşliğinde meskenlerinden konvoy halinde alınarak okula gitmeleri sağlanıyor. Burada emel çocuklarımızın, kentte bisiklet kullanımını artırmak ancak tıpkı vakitte inançlı halde okula ulaşımlarını sağlamak. Burada en kıymetli vazife aslında araç şoförlerine düşüyor. Bisikletlilere ve yayalara daha fazla saygılı olmamız lazım. İnşallah yaptığımız bu çeşit uygulamalar, Konya’da bisikletin çok daha kullanılır hale gelmesini sağlayacak.”

Şehir içi trafik yoğunluğunun değerli sıkıntıların başında geldiğine işaret eden Lider Altay, “Tüm büyük kentlerde, dünyada, trafiği çözmenin tek yolu, toplu ulaşımı ve bisiklet kullanımını artırmak. Bu manada Konya Büyükşehir Belediyesi olarak öncü ve başkan olmaya çaba ediyoruz. Bundan sonra da bu tıp uygulamalarımıza devam edeceğiz” dedi.

BİSİKLET KENTİ KONYA

Her yaştan bisiklet kullanıcısının olduğu Konya, geçmişten gelen bisiklete binme kültürü ve coğrafik özelliklerinin elverişliliğiyle dikkati çekiyor.

Alternatif ulaşım aracı için Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan 635 kilometreye ulaşan bisiklet yolu ile kullanımın ağır olduğu noktalarda yapılan bisiklet parkları tasarım ve estetiğiyle ön plana çıkıyor.

Bisikletli trafiğinin tespit edilmesi gayesiyle uygulamaya alınan ve radar imgesini andıran Bisiklet Sayacı da hareketliliği bilgiye dönüştürülerek planlanan yatırımların şekillendirilmesine katkı sunuyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin, bisiklet yolu güzergahlarını, park yerlerini ve tamir noktalarını gösteren Akıllı Bisiklet Uygulama Sistemi de şoförlere kolaylık sağlıyor.

Uluslararası yarışların gerçekleştirildiği Türkiye’nin birinci olimpik veledromuna sahip kentteki bisiklet tramvayı da hizmete alındığından bu yana, günde yüzlerce bisikletli yolcusunu taşımaya devam ediyor.

Bisikletliler için üst geçitlerin bulunduğu kentte hayata geçirilen uygulamalarla bisiklet kullanımı her geçen gün yaygınlaşıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir