Malatya’da peşini bırakmadı, alıp Ankara’ya getirdi… İsmi de Meksika’dan

TÜRKİYE Barolar Birliği (TBB) Lideri Erinç Sağkan, avukatlarla Malatya’da inceleme yaparken peşlerine takılan 2 aylık yavru köpeği sahiplendi. Sağkan, Ankara’ya getirdiği köpeğe, sarsıntı bölgesinde vazife yaparken ölen Meksikalı takımın arama kurtarma köpeği “Proteo’nun ismini verdi. Sağkan, “Proteo, artık TBB’nin bekçisi” dedi.

TBB Başkanı Erinç Sağkan, 5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların etkilediği Malatya’da avuklarla inceleme yaptı. Sağkan, TBB heyeti ile birlikte bölgedeki incelemeleri sırasında peşlerine takılan 2 aylık köpeği, sahibinin bulunamaması üzerine sahiplendi. Sağkan, makam aracıyla köpeği Ankara’ya getirdi. Sağkan, Meksika’dan gelen ve Adıyaman’da misyon yapan takımda yaşlılığa bağlı problemleri nedeniyle ölen arama kurtarma köpeği “Proteo’nun ismini verdi. Proteo, veteriner kliniğinde 1 hafta süren tedavisinin akabinde TBB’ye getirildi.

‘O BİZİ BIRKAMADI BİZ ONU BIRAKMADIK’

TBB Başkanı Erinç Sağkan, Proteo ile Malatya’da tanıştıklarını belirterek, “Aslında o bizi buldu ve öyküsü bu türlü başladı. Bölgede incelemelerde bulunan arkadaşlarımızın peşine takılıyor ve bırakmıyor onları. Bizim bulunduğumuz bölgeye kadar birlikte geldiler. Daha sonra oradaki arkadaşlarımıza “bu köpekle ilgilenen biri var mı” diye sorduk. Onlar da aradıklarını; lakin bulamadıklarını, köpeğin sokakta yalnız kaldığını tabir ettiler. O bizi bırakmadı biz de onu bırakmadık. Oradan aldık, Ankara’ya getirdik ve o günden beri Proteo ile birlikteyiz” dedi.

‘PROTEO’NUN İSMİNİ YAŞATMAYI DEĞERLİ BULDUK’

Türkiye’nin çok büyük bir zelzele yaşadığını söz eden Sağkan, “Birçok sivil toplum örgütü arama kurtarma faaliyetlerinde yer aldılar. Birebir vakitte yurt dışından da bu arama kurtarma faaliyetleri için gelen çok sayıda takım bulunuyordu. Meksika’dan arama kurtarma faaliyetleri için gelen grubun Proteo, isminde bir köpeği vardı. Adıyaman’da arama kurtarma çalışmaları esnasında hayatını kaybetmişti. Ben ondan çok etkilenmiştim ve o köpeğin ismi aklımda duruyordu. Bu küçük dostumuz ile Malatya’da tanıştığımızda isminin Proteo olmasını önerdim. Aslında bir nevi bizim ülkemizde, bizim vatandaşlarımızın enkazdan kurtarılması için çalışırken hayatını kaybeden Meksikalı köpeğin ismini, Malatya’da bulduğumuz depremzede köpeğe vererek ismini yaşatmayı değerli bulduk” diye konuştu.

‘PROTEO’NUN SEYAHATİ TEKRAR BAŞLADI’

Sağkan, Proteo’nun yeni yuvasında keyifli olduğunu anlatarak, “Güzel bir seyahat yaptık onunla Ankara’ya kadar; fakat Proteo’nun seyahati TBB ile aslında tekrar başladı. Gelir gelmez veterinere götürdük ve yaklaşık bir hafta tedavi gördü. Aşılarını yaptırdık, burada muhtaçlık duyduğu gerekli alanı yaptırdık. Artık burada çok memnun. Çalışma arkadaşlarımız onunla ilgileniyorlar. Bahçemizde kendisinin geniş bir alanı var. Artık TBB’nin bir bekçisi. Hayatını burada onu seven çok sayıda insan ile birlikte geçirecek” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir