Ramazan ayı, kilo vermek isteyenler için avantaja dönüşebilir

Zübeyde ÖZLÜ/HERKES DUYSUN

BURSA (İGFA) – Ramazan ayında alınan fazla kilolardan şikayetçi olanlar bu haber sizin için. Diyetisyen Miray Yağmur, Ramazan ayında kilo vermenin püf noktaları hakkında Herkes Duysun’a açıklamalarda bulundu.

Ramazan ayında önceliğin sağlıklı ve istikrarlı beslenmek olduğunu belirten Diyetisyen Miray Yağmur, “Oruç tutarken öncelikle iftar ve sahurda istikrarlı beslenmeyi ön planda tutmalıyız ve sahur öğününü atlamamalıyız.” dedi.

“RAMAZANDA KİLO VERMEK MÜMKÜN”

Ramazan ayında kilo vermenin mümkün olabileceğini kaydeden Diyetisyen Miray Yağmur, “Bunun için sağlıklı ve istikrarlı bir beslenme programı takip edilmelidir. Porsiyon denetimine dikkat ederek, protein açısından varlıklı besinleri tercih etmek gerekiyor. Öğünlerde lif ve sağlıklı yağlar içeren besinlere yer verilmeli. Ağır yemeklerden kaçınılarak (fastfood, şekerli atıştırmalıklar, hazır atıştırmalıklar) kilo verme eğilimi gerçekleştirilebilir.” tabirlerini kullandı.

“İFTAR VE SAHUR ORTASINDA HAFİF BİR ORTA ÖĞÜN YAPILMALI”

İftar ve sahur ortasında ara öğünün yapılması gerektiğinin de altını çizen Diyetisyen Miray Yağmur, mevzuyla ilgili şöyle konuştu:

“İftar ile sahur ortasında uzun bir müddet olduğu için hafif bir orta öğün kesinlikle yapılmalıdır. İftar sonrasında hem yediklerimizin sindiriminin kolaylaşması için hem de üstümüzdeki uyku halinden kurtulmak için 30-40 dakika kadar hafif tempolu bir yürüyüş çok yararlı olacaktır. Bilhassa iftar sonrası sofralarımızda çok fazla tatlı yeme geleneği olduğu için çok şerbetli tatlılar yerine daha hafif sütlü tatlılar tercih edilebilir. Susama hissinin oruç tutarken daha az hissedilmesi ismine iftar ile sahur ortası az az, sık sık su içilmelidir. Tek seferde çok fazla su tüketimi yapılmamalıdır. Ayrıyeten kafein içeren besinler yerine süt, ayran, sade soda ve bitki çaylarının tercih edilmesi bedende suyun tutulması için daha yararlı olacaktır. Son olarak sahurda kavrulmuş, kızartılmış ve tütsülenmiş eserler yerine daha çok kahvaltılık stili beslenme(yumurta, peynir, mevsim yeşillikleri) daha kıymetlidir ve susuzluk yaratmaması için çok tuzlu, salçalı eserler ve çay, kahve tüketimi olmaması daha yararlı olur.”

“ANİ VE FAZLA YEMEKTEN KAÇINILMALI”

Kilo kontrolünü sağlamak ve sağlıklı bir Ramazan ayı geçirmek isteyenlerin iftar ile sahurda ani ve fazla yemekten kaçınmaları gerektiğini vurgulayan Diyetisyen Miray Yağmur, “Ramazan ayında beslenmemize dikkat edeceğimiz kıymetli noktalara değinecek olursak bunların başında iftarda ve sahurda apansızın ve çok fazla yemekle mideyi doldurmamamız gerekir. Aksi takdirde ani mide gerginliği hem tansiyon yükselmesine hem de insülin üzere kan şekerini dengeleyen hormonların süratli salgılanmasına yol açar. Bunun sonucunda halsizlik, uyku hali üzere değişimler meydana gelebilir.

İkinci olarak azar azar ve düzgün çiğneyerek yemek yenilmelidir. Büyük lokmalar hazımsızlığı ve akabinde mide ağrısını meydana getirebilir.

Bir öteki değerli noktamız ise yemeklerin seçiminde çok yağlı, çok tuzlu ve çok tatlı besinlerden kaçınmamız gerektiğidir. Bunların yerine hazmı kolay, mide-bağırsak sisteminde uzun müddet kalabilen lifli ve selüloz içeren zerzevat, meyve ve kepekli ekmek tercih edilmelidir ve son olarak Ramazan ayında su kaybı fazla olacağından bu kaybı yaklaşık 1,5 -2 litre civarında su içerek, muhakkak bir oranda engelleyebiliriz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir