Rusya, diplomatik statüdeki Polonyalıyı gözaltına aldı

Rusya Federal Güvenlik Servisi’nin (FSB) alkol ihracatı için uydurma dokümanlar düzenleyerek karşılığında rüşvet aldığı savıyla diplomatik statüye sahip Polonyalı bir bayanı gözaltına aldığı bildirildi.

Rus yetkililer, Memleketler arası Ekonomik İşbirliği Bankası’nda Stratejik Planlama ve Kalkınma Departmanı Müdürü olduğu belirtilen Malgorzata Boksznajder isimli bayanın 20 bin Euro rüşvet aldığı sırada suçüstü yakalandığını ileri sürerken, Polonyalı bayanla birlikte 3 Rus vatandaşının da gözaltına alındığı belirtildi.

Operasyonda 2 milyon dolar bedelinde 40 tondan fazla alkole el konulduğu, Rusya tarafından istenmeyen kişi ilan edilen Polonyalı Boksznajder’e ülkeyi terk etmesi için 1 hafta mühlet verildiği aktarıldı.

Polonya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lukasz Jasina ise mevzunun Polonya diplomasisiyle ilgisinin bulunmadığını, gözaltına alınan Polonyalı bayanın memleketler arası bir tertibin çalışanı olduğunu, Polonya Büyükelçiliği’nden rastgele bir yardım talebinde bulunmadığını bildirdi.

KAYNAK: İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir