Satışlar azaldı, konut kredisi borçlanmaları arttı!

İSTANBUL (İGFA) – Karşılaştırma sitesi encazip.com, konut kredilerindeki borçlanmaları araştırdı. Buna nazaran, konut satışları azalırken geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran konut kredisi borçlanmaları yüzde 14 arttı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) bilgilerine nazaran kişisel konut kredisi borçlanmaları mart ayında 444 milyar 533 milyon TL olarak kayıtlara geçti.

BDDK datalarına nazaran, Mart ayında konut kredisi borçlanmaları geçen yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 13 artarak 444 milyar 533 milyon TL oldu. Geçen yılın tıpkı devrinde, konut kredisi borçlanmaları 391 milyar 877 milyon TL idi. Devrin tüketici enflasyonu (TÜFE) yüzde 68,5, konut enflasyonunun (KFE) ise yüzde 58’ler civarında olduğu bir iktisatta ferdi konut kredilerindeki artışın yüzde 13 ile sonlu kalması, konut kredisi arzında önemli bir daralmanın yaşandığına işaret ettiği olarak yorumlanıyor.

İPOTEKLİ KONUT SATIŞLARI YARI YARIYA DÜŞTÜ

Konut kredisi ile yapılan satışların ekseriyetle ipotekli konut satışları olduğu biliniyor. İpotekli konut satışları, kredi ile alınan mesken sayısına nazaran paralele yakın bir çizgide ilerliyor. Geçtiğimiz yılın mart ayında ipotekli konut satışları adet, 58 bin 522 iken bu sayı 2024 yılında yüzde 53 gerileyerek 24 bin 622 oldu. Tıpkı devirde konut satışlarında önemli bir fark olmadığı da göz önünde bulundurularak ipotekli konut satışlarındaki düşüş konut kredilerinde daralma olduğunun bir diğer göstergesi olarak ön plana çıkıyor.

Konut fiyatlarında ise artış, kredilerde yaşanan yavaşlamaya karşın durmadı, metrekare fiyatı 2021’den bu yana 4 kat arttı.

Kasım 2023’ten bu yana ise konutlardaki fiyat artışı yavaşladı. Son datalara nazaran konut fiyatlarında metrekare fiyatı Türkiye ortalamasında 31 bin 364 TL oldu. Konut metrekare ortalama fiyatının İstanbul’da 45 bin 421, Ankara’da 24 bin 919 ve İzmir’de ise 36 bin 65 TL olduğu görüldü.

Merkez Bankası Şubat ayı ‘Konut Fiyat Endeksi’ raporuna nazaran, 2024 yılı şubat ayında bir evvelki aya nazaran yüzde 2,2 oranında artan konut fiyat endeksi (KFE), bir evvelki yılın tıpkı ayına nazaran nominal olarak yüzde 58,3 oranında arttı. Gerçek olarak ise yüzde 5,1 oranında azaldı.

SATIŞLAR YÜZDE 0,1 AZALDI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) datalarına nazaran, Türkiye genelinde konut satışları mart ayında bir evvelki yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 0,1 azalarak 105 bin 394 oldu. En çok konut İstanbul’da satıldı. 19 bin 40 konut satışı ile birinci sırada yer alan İstanbul’u 9 bin 523 konut satışı ile Ankara takip etti. İzmir ise 6 bin 413 konut satışı ile üçüncü sıraya yerleşti. Yeniden TÜİK’in datalarına nazaran, konut satışları ocak-mart periyodunda bir evvelki yılın birebir devrine nazaran ise yüzde 1,3 azalışla 279 bin 604 olarak gerçekleşti.

“KONUT KREDİLERİNDE KIYMETLİ BİR YAVAŞLAMA SÜRECİNE GİRİLDİĞİNİ GÖRÜYORUZ”

Söz konusu dataları pahalandıran tasarruf uzmanı Çağada Kırım, enflasyondan arındırılmış biçimiyle konut kredilerinde kıymetli bir yavaşlama sürecine girildiğini gördüklerini söyledi.

Her ne kadar Şubat ayında konut kredileri ay bazında bir artış trendine girmiş olsa da yıllık bazda gerçek bir daralmadan bahsetmenin gerçekçi olacağını belirten Kırım, “Bunu konut satışı datalarına bakınca da anlıyoruz. Konut kredileri TL bazında artarken konut satışlarında önemli bir değişiklik olmamış. Bu, hiç konut enflasyonuna bakmadan konut kredilerinde daralmanın olduğunu bizlere gösteren bir data. Hülasa konut kredilerinde yaşanan daralma, konut satışlarına da yansıyarak alışık olduğumuz artış trendinin durmasına sebep olmuş durumda” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir