SİYAD Onur ve Emek Ödülleri’nin sahipleri belli oldu

Sinema Muharrirleri Derneği’nin düzenlediği, 55’inci SİYAD Mükafatları merasimi, 4 Nisan Salı günü gerçekleştirilecek. 2022 yılının en güzellerinin ödüllendirileceği gecede bu yıl üç sinemacıya da ‘Onur’ ve ‘Emek’ mükafatları verilecek.

Bu yıl, Onur Ödülleri’ne “40 m2 Almanya”, “Sahte Cennete Veda” ve “Elveda Yabancı” sinemalarıyla birçok şenlikten mükafatlar kazanan Tevfik Başer ile 60 yılı aşan oyunculuk mesleğine 100 fazla sinema ve dizi sığdıran, “Cazibe Hanım’ın Gündüz Düşleri”, “Zincirbozan”, “Gönderilmemiş Mektuplar”, “Piano Piano Bacaksız” üzere sinemalarla tanınan Suna Selen kıymet görüldü.

SİYAD Emek Mükafatı ise “Fırat’ın Cinleri”, “Kara Kafa” ve “Zincir” sinemalarının direktörü Korhan Yurtsever’e verilecek.

TEVFİK BAŞER KİMDİR?

Hamburg Hoş Sanatlar Akademisi’nin Görsel İrtibat Kısmı mezunu olan direktör Tevfik Başer, 1985’te senaryosunu da yazdığı birinci uzun metrajlı sineması olan “40 m2 Almanya” (40 Quadratmeter Deutschland) ile Avrupa’daki birçok şenlikleri dolaştı ve Cannes Sinema Festivali’nden UNESCO mükafatı, Locarno’dan ‘Gümüş Leopar’, Rotterdam’dan da ‘En Âlâ Birinci Film’ mükafatı dahil pek çok ödül kazandı. 1988’de çektiği ikinci uzun metraj sineması “Sahte Cennete Veda” Berlin Sinema Festivali’nin müsabaka kısmına katılmış ve Strasbourg Avrupa Sinema Festivali’nde ‘Büyük Ödül’ü kazanmıştı. 1991 yılında yönettiği “Elveda Yabancı” (Lebewohl, Fremde) Cannes Sinema Festivali’nin Belli Bir Bakış (Un Certain Regard) kısmında gösterildi.

Başer daha sonra mesleğini senaryo müellifliği, senaryo danışmanlığı ve genç sinemacılar yetiştirmek emeliyle eğitmenlik alanına hakikat yönlendirdi. Hem Almanya’da hem de Türkiye’de çeşitli üniversitelerde öğretim vazifelisi olarak yer aldı ve sinema dersleri verdi.

SUNA SELEN KİMDİR?

Oyunculuk mesleğinde 60 yılı geride bırakan Suna Selen, 1959’da birinci sefer Cahit Irgat’ın Oda Tiyatrosu’nda sahneye çıktı. Tıpkı dönem Alber Husson’un “Gökteki Kaldırımlar” güldürüsünde dikkatleri üzerine çekti. 1969’da “Sizi Seviyorum Madam” oyunuyla İlhan İskender En Güzel Bayan Oyuncu mükafatına bedel görüldü. Tiyatro mesleği boyunca çok kıymetli oyunlarda sahne aldı, mükafatlar kazandı.

Sinemaya birinci kere 1960’ta Metin Erksan’ın “Gecelerin Ötesi” sinemasıyla adım attı. 100’ü aşkın sinema sineması ve televizyon dizisinde rol aldı. 1971 yılında Antalya Sinema Şenliği’nde “Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler”, 1993 yılında ise Ankara Sinema Şenliği’nde “Cazibe Hanımın Gündüz Düşleri” sinemasıyla yardımcı bayan oyuncu mükafatlarını kazandı. İstanbul Sinema Şenliği’nde ‘En Uygun Bayan Oyuncu Ödülü’nü kazandığı 2003 tarihli “Gönderilmemiş Mektuplar”ın yanı sıra “Bir Millet Uyanıyor” (1966), “Senede Bir Gün” (1971), “Yusuf ile Kenan” (1979), “At” (1981), “Su Da Yanar” (1987), “Piano Piano Bacaksız” (1992), “Şahmaran” (1993), “Bulutları Beklerken” (2003), “Zincirbozan” (2007) ve “Ara” (2007) rol aldığı kıymetli sinemalardan bazılarıdır.

KORHAN YURTSEVER KİMDİR?

1965’te amcasının stüdyosunda çalışmaya başlayarak sinema dünyasına adım atan Korhan Yurtsever, daha sonra yardımcı direktör olarak birçok usta isimle çalıştı. 1977’de birinci sineması “Fırat’ın Cinleri”ni çekti. Sinema, İtalya’daki San Remo Sinema Festivali’ nde ‘Jüri Özel Ödülü’, Antalya Sinema Şenliği’nde ‘En Düzgün Üçüncü Film’, Bulgaristan Varna Sinema Festivali’nde ‘En Âlâ Yabancı Sinema Ödülü’ aldı. Ayrıyeten Amerika’ da Şikago, İran’ da Tahran, İspanya’da San Sebastian, Portekiz’ de Fuguera Da Foz, Hollanda’ da Rotterdam, Rusya’ da Taşkent ve Moskova, Hindistan’da Yeni Delhi, Tunus’ta Tunus, Almanya’da Berlin Sinema Festivali’nde gösterildi. 1979’da, “Fırat’ın Cinleri”nin Berlin’deki gösterimi sırasında aldığı davetle ikinci sineması “Kara Kafa”yı çekti. Sinema sansüre uğrayarak Türkiye’de gösterilemedi. Yurtsever 1986’da “Zincir”i yönetti. Pek çok şenlikte gösterilen sineması, Türkiye’de sinema salonlarında gösterme imkanı bulamayınca bu durumu protesto ederek sinemasını yaktı. (KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir