Tarihin içinde edebiyat dolu bir hafta

Geçmişten günümüze tarihi hafızamızı barındıran ve birçok değerli ismin yaşadığı Fatih, değerli bir edebiyat aktifliğine mesken sahipliği yapıyor. Fatih Belediyesinin “Türk Edebiyatının Başşehri İstanbul” üst başlığıyla düzenlediği Fatih Edebiyat Günleri, 26 Kasım’a kadar edebiyatseverleri ağırlayacak. Edebiyat günleri kapsamında, sekiz farklı yerde onlarca edebi isim vatandaşlarla buluşacak. Dört farklı yerde seyahatlerin de düzenleneceği aktiflikle kültür, sanat ve mimarinin izi sürülecek.

Pazar günü gerçekleşen açılış etkinliğinde “İmzalı Kitapların Peşinde” standı sanatseverlerin beğenisine sunulurken, “İstanbul’da Edebiyatın Musikisi” konseri de düzenlendi. Aktiflik boyunca görülebilecek başka stant ise Beyazıt Devlet Kütüphanesindeki “Fatih Sultan Mehmet ve Fatih Kitapları” Standı.

ŞİİRLER OKUNACAK SEYAHATLER YAPILACAK

Edebiyat dünyasından elliye yakın isim, program kapsamında açık oturumlar, söyleşiler ve şiir akşamları üzere etkinliklerle, kültür ve sanat meraklılarıyla buluşacak. Düzenlenecek seyahatlerde İstanbul’un Türk edebiyatına yansımaları, yeni tespitler ve teklifler ele alınacak. İştirakçiler, “Kurmacanın Anahtarı Nedir?”, “Torunları Fatihli Dedelerini Anlatıyor”, “İstanbul Erkek Liseli Edebiyatçılar” başlıklı aktifliklerin yanı sıra “İstanbul ve Şiir”, “İstanbul ve Roman” ve “İstanbul’un Hikayesi” başlıkları altında edebiyatçılardan müelliflik tecrübelerini dinleyecek.

Fatih Edebiyat Günleri, Ali Ayçil, Ali Sali, Ali Ural, Alper Gencer, Hüseyin Atlansoy, Lale Müldür, Mehmet Erte, Meryem Kılıç, Mustafa Akar, Tuba Kaplan, Zeynep Arkan ve Zeynep Karaca’nın katılacağı şiir akşamıyla 26 Kasım’da sona erecek. Etkinlikler, FKSM, Fatih Belediyesi Merkez Kütüphanesi, Medrese Davutpaşa, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Beyazıt Devlet Kütüphanesi, Türkiye Muharrirler Birliği İstanbul Şubesi, İstanbul Erkek Lisesi ve İstanbul Recep Tayyip Erdoğan Anadolu İmam Hatip Lisesinde gerçekleşecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir