TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı, hâkim karşısında

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) kimyasal silah kullandığına yönelik argümanları yorumlarken kullandığı sözler münasebet gösterilerek hakkında “Terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla dava açılan Türk Tabipleri Birliği (TBB) Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın yargılandığı dava başladı. TTB Lideri Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın Çağlayan’da görülecek birinci duruşması öncesi, adliye önündeki alan, polis tarafından kapatıldı.

Şebnem Korur Fincancı, duruşmaya jandarma eşliğinde getirildi. Fincancı’nın avukatları ile Milli Savunma Bakanlığı vekili de duruşmada hazır bulundu.

Fincancı, mahkeme salonuna getirildiğinde, izleyiciler tarafından alkışlandı.

Duruşmaya, CHP milletvekilleri Mahmut Tanal, Ali Şeker ile Sezgin Tanrıkulu, HDP milletvekilleri Züleyha Gülüm, Musa Piroğlu, Ömer Faruk Gergerlioğlu, Oya Ersoy ve Dilşad Canbaz, TİP Milletvekili Ahmet Şık izleyici olarak katıldı.

Duruşmaya, İstanbul Barosu Başkanı Filiz Saraç, İzmir Barosu Başkanı Sefa Yılmaz da geldi. Mahkemeye, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ve ABD İstanbul Konsolosluğu’ndan temsilciler katıldı. 

Türkiye’nin farklı vilayetlerinden tabip odalarının liderleri da Fincancı’ya takviye olmak için duruşmaya katıldı.

Duruşma, Fincancı’nın kimlik tespitinin yapılmasıyla başladı.

27 Ekim’de tutuklanmıştı

TTB Lideri Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, katıldığı bir programda, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) hudut ötesindeki operasyonlarda kimyasal silah kullanıldığı savlarıyla ilgili değerlendirmede bulunmuştu. Bunun üzerine de Fincancı hakkında, “basın yoluyla terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla 7,5 yıla kadar mahpus istemiyle dava açıldı. Açılan dava, bugün İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı.

Prof. Dr. Fincancı, yaptığı açıklamadan sonra 26 Ekim günü İstanbul’da gözaltına alınmış ve Ankara’ya götürülmüştü. Fincancı, 27 Ekim’de nöbetçi sulh ceza hakimliği tarafından tutuklanmıştı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianamede, “Paylaşımın ulusal ve memleketler arası seviyede ulaştığı kitle, ne vakit, nerede, ne biçimde, kim tarafından çekildiği, nasıl kamuoyuna ulaştırıldığı, kaynağı belgisiz ve canlı irtibatta gösterilmeyen kelamda bir görüntü imgesi üzerinden Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yapmış olduğu yasal müdafaa kapsamındaki yasal faaliyetler ile PKK silahlı terör örgütünün yasa dışı faaliyetleri bağdaştırılmak suretiyle PKK silahlı terör örgütünün yasa dışı faaliyetlerinin propagandası yapılmıştır” değerlendirmesine yer verilmişti. İddianamede, Fincancı’nın “basın yoluyla terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla 1,5 yıldan 7,5 yıla kadar mahpusu talep edilmişti.

Hazırlanan iddianame, Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmiş, lakin mahkeme “yetkisizlik” kararıyla iddianameyi İstanbul’a göndermişti. İddianame, İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir