TÜİK verileri Meclis’in gündemine geldi, AKP ve MHP yine aynı şeyi yaptı

TBMM Genel Konseyi’nde, bugün CHP’nin TÜİK’in açıkladığı bilgilerle ilgili araştırma önergesinin gündemin ön sırasına alınarak görüşülmesine ait küme önerisi ele alındı.

“MİLLET KURU SOĞANA MUHTAÇ OLDU”

CHP kümesi ismine teklif üzerinde kelam alan Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, “Zamlara ve hayat pahalılığına baktığınızda TÜİK’in enflasyon sayısı doğrudur diyebilir miyiz? Ayçiçek yağına yüzde 125, doğalgaza yüzde 152, elektriğe yüzde 96, süte yüzde 152, ekmeğe yüzde 166, şekere yüzde 285, kuru soğana bile yüzde 304 artırım gelen bir ülkede enflasyon nasıl yüzde 64 olabilir? Bu ortada yiğit muhtaç olmuş kuru soğana türküsünü yaşatıyorsunuz millete. Zira yapılan artırımlar ile o bile güçlü yiyeceği olmaya başladı. Millet kuru soğana muhtaç oldu sayenizde” diye konuştu.

“ESKİ LİDER BİLE BİLGİLERE GÜVENMİYOR”

Köksal, TÜİK’in eski liderin bile datalara güvenmediğini kaydederek, “Kendi kurumunda olan bireylerin bile inanmadığı datalara biz nasıl inanalım” diye sordu. Köksal, “TÜİK resmen emeklinin hakkını vermemek için talimat ile sayı belirledi. Tek kişilik hükümet çıktı ‘Memur ve emekliye yüzde 30 artırım veriyorum’ dedi. Buna da başta sarı sendika olmak üzere iktidar vekilleri bu türlü alkış tuttu. Bu Türkiye’nin utanç vesikasıdır” dedi.

“RAKAMIN YANLIŞ OLDUĞUNUN İTİRAFIDIR”

İYİ Parti Küme Başkanvekili Erhan Usta, TÜİK’in yayınladığı datalar ile kendi prestijine ziyan verdiğini “Yayımladığı datalar ile kendi prestijini sıfırlamıştır. İstanbul Ticaret Odası 1970’li yılların başından itibaren enflasyon sayısı açıklıyor. Bu enflasyon sayısını TÜİK’in açıkladığı genel enflasyon sayıları ile paralel gidiyor. Ortada vakit zaman 1-2 puan sapma ya olur ya olmaz. Bu yıl baktığımızda ortada 28,7 puan sapma var. Bu zati başlı başına açıklanamayacak bir şey” diye konuştu.

“NE HESAP YAPTILARSA…”

Usta, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yüzde 25 olarak açıkladığı memur ve emekli maaş artış oranının bugün yüzde 30’a çıkarılmasıyla ilgili de “Dünden bugüne ne hesap yaptılarsa, dün yapamayıp da bugün akıllarına ne geldi? Ne geldi, şu oldu alışılmış. Gerçekten yaptıklarından biraz herhalde vicdanları sızladı. TÜİK’in açıkladığı enflasyon sayısının yanlış olduğunun itirafıdır bu” dedi.

“YÜZDE 43 OLMASI LAZIM”

Usta, “TÜİK enflasyonunu temel alsak bile geçen yıldan gelen refah kaybının telafi edilebilmesi için, sıfır enflasyondan kelam ediyorum, 2023’te hiç enflasyon olmayacak, bu durumda bile yüzde 26 artırım gerekiyor. Verdiğiniz yüzde 30, lakin 4 enflasyon olacaksa gelecek yıl, bu türlü bir şey hedefliyorsanız, olağan refah kaybı telafi edildi diyebiliriz. İTO sayısını dikkate alırsak o vakit yüzde 43 olması lazım, sıfır enflasyon durumunda 2022’nin refah kaybının telafi edilmesi için” dedi.

“PATRON PİARINI YAPIYOR”

HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, bugüne kadar 5 TÜİK Lideri’nin değiştirildiğini anımsatarak şunları söyledi;

*Patrona yaranmak kolay değil. Nihayet mevcut geldiğimiz TÜİK Başkanı. TÜİK Başkanı aslında sokakta, çarşıda, pazarda, markette bir araştırma yapmıyor. Halk da buna inanmıyor, AKP de aslında buna inanmıyor.

*Çünkü şayet hakikaten AKP kendi kurumuna inanıyorsa, TÜİK sayılarına nazaran memura ve emekliye yüzde 16 civarında bir artış sağlamaları lazımdı. Pekala nedir, bir de işverene piar yaptıracaklar ya, ‘Bak ben yüzde 16 vermiyorum, ne veriyorum? Yüzde 25. Biraz vakit geçiyor, olmadı yüzde 30 veriyorum diyor.

*Patron piarını yapıyor. Kamuoyu gözünde işveren o kadar halkı düşünüyor ki, bakın gördünüz mü enflasyon sayısının çok çok üstünde, neredeyse 2 katı fiyat veriyor.

AKP VE MHP REDDETTİ

Yapılan görüşmelerin akabinde CHP’nin küme önerisi, AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir