Tunceli’de dev tatbikat! 20 bin kişinin katılımıyla gerçekleşti

Tunceli’de Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) çerçevesinde, dayanak vilayetler ve 26 mahallî çalışma kümelerinden oluşan 755 kişilik grup ve 20 bin kişinin iştirakiyle tatbikat yapıldı. Geniş kapsamlı tatbikat, masa başı, okullarda eş vakitli zelzele, kent içi intikal, süreksiz barınma alanlarının kurulması, tahliye ve yerleştirme, enkazda arama ve kurtarma, orman yangını, su üstü ve su altı arama ile kurtarma, tabiatta arama ve kurtarma, Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer (KBRN) gaz sızıntısı ve akarsu sondalama aramaları gerçekleştirildi. Tunceli’nin yanı sıra Elazığ, Erzincan, Malatya, Bingöl, Sivas, Van, Erzurum, Diyarbakır, Muş ve Adıyaman Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) İl Müdürlüğü işçi ve araçları, Elazığ Emniyet Müdürlüğü, Sualtı Küme Amirliği, UMKE, 112, emniyet, jandarma, itfaiye, orman işletme, Aile ve Toplumsal Hizmetler, Kızılay, Sağlık Müdürlüğü, Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Tarım ve Orman Müdürlüğü, Fırat Elektrik Dağıtım AŞ (FEDAŞ), Milli Eğitim Müdürlüğü işçisi, İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH), Arama Kurtarma Derneği (AKUT), Eğitim Araştırma Yardımlaşma ve Arama Kurtarma Derneği (ANDA), Munzur Arama Kurtarma Derneği (MUDAK), Afet İdare ve Karar Takviye Sistemi (AYDES) ve AFAD gönüllülerinden oluşan grupların iştirakiyle gerçekleştirilen tatbikat öncesinde Vali Mehmet Ali Özkan öncülüğünde 112 Acil Davet Merkezi’nde GAMER’de toplantı salonunda bir ortaya gelindi. Burada kurum temsilcileri Vali Özkan’a, hadiseler ile ilgili teknik bilgiler vererek monitörlerde okullarda yapılan eş vakitli sarsıntı tatbikatı izlendi.

ÇIĞLIKLAR VE GRUPLARIN ENKAZ ALTINDAKİ YARALI KİŞİYİ KURTARMA ÇALIŞMALARI GERÇEĞİ ARATMADI

Daha sonra, bir binada gaz sızıntısından ötürü tahliye süreçleri ve stadyum gerisinde oluşturulan alanda çadır kurma süreçleri yapıldı. Vali Özkan, kurum amirleri ve gruplar oluşturulan alana geçti. Sarsıntı tatbikatının startının verilmesinin kimi gruplar askeri helikopterle kimileri ise araçlarla 2 binanın çöktüğü alana süratlice geçerek uyum sağladı. Akabinde genel denetim, fiziki arama, köpekle ve cihazlı arama ile aletlerle enkaz çalışması yapıldı. Tatbikatta 6 kişi yaralı kurtarılırken, ölen bir vatandaşta enkazdan çıkarıldı. Bilhassa tatbikat alanında öğrencilerin çığlıkları, grupların enkaz altındaki yaralı kişiyi kurtarma çalışmaları gerçeği aratmadı. Enkaz tatbikatının akabinde bölgede Orman İşletme ve itfaiye takımları otluk alanda çıkan yangını denetim altına alarak soğutma süreci yaptı. Daha sonra ise Sualtı Küme Amirliği takımları ile Jandarma Sualtı Arama ve Kurtarma Timleri (SAK) takımları, botun devrilmesi sonucu suya batan bir kişinin su altı aramasını gerçekleştirdi.

Tatbikatlar, dağlık bir alanda mahsur kalmış bir vatandaşın halatlar yardımıyla kurtarılmasının akabinde sona erdi.

‘TUNCELİ BİRİNCİ DERECE SARSINTI VE AFET BÖLGESİ’

Tatbikatların bitmesinin akabinde konuşan Vali Mehmet Ali Özkan, Tunceli’nin birinci derece zelzele bölgesi olduğunu ve arazi yapısıyla orman yangınları, boğulma hadiselerin da sık sık görüldüğünü söyledi. Vali Özkan, “Tatbikata 755 işçi, 20 bin de iştirakçi oldu. Bir yanında Erzincan ve Bingöl fayı, bir yanından Erzincan fayı ve ortasındaki Ovacık fayıyla ülkemizin birinci derece zelzele bölgesi olan Tunceli ilimiz birebir vakitte sarp coğrafik yapısı ve ormanlarla kaplı alanlarından ötürü hem yüksekten düşme olayları hem toprakta kaybolmalarıyla sık sık karşılaştığımız bir coğrafya. Yeniden vilayetimizin bir yanında Uzunçayır Barajı, bir yanından Keban Barajı, bir tarafında akan Munzur ile Pülümür ırmaklarından ötürü artan nüfusla da birlikte boğulma olaylarına sık sık rastlıyoruz. Biz bugün Cumhurbaşkanımızın himayelerinde, İçişleri Bakanlığı’nın talimatları doğrultusunda ve AFAD Başkanlığı uyumunda ilimiz genelinde karşılaşabileceğimiz tüm durumlara ve olaylara nazaran planlanmış tatbikatımızı icra ediyoruz. Tatbikatımız birinci evvel masa başı tatbikatı dediğimiz 112 Uyum Merkezi’nde başladı. Orada ki arkadaşlarımızın uyumu, alana ulaşımları ve alanla olan kontaklarını daima birlikte gördük ve izledik. Bina tahliyeleri, bina tahliyeleri sonrasında karşılaşacak olaylar, insanların barınmasını sağlamak için çadır kurulumunu gördü. Hakikaten orada da arkadaşlarımızın uğraşıyla neredeyse canlı diyebileceğimiz bir senaryo ile tatbikatımızı icra ettik. Tatbikatımızın üçüncü ayağı olan burada Kanoğlu dediğimiz mevkide, enkaz, arama kurtarma, orman yangınlarına müdahale, su altı boğulma hadiselerine müdahale ve toprakta kaybolma olaylarına yönelik tatbikatlarımızı icra ettik. Ana işleyişte 755 arkadaşımız, 200 araç vazife aldı. Bunun yanı sıra afet tatbikatına ne kadar sayıda insanımız katıldı dersek; 10 bin öğrencimiz, tüm kurumlarımızla birlikte toplamda 20 binin üzerinde iştirak oldu” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir