Türkiye ve ABD anlaştı! Büyük sevinç: Yolumuz açıldı

Türkiye’nin ABD ihracatında önemli bir kritik eşik daha aşıldı. Türkiye’nin Google, Facebook, Twitter, Amazon, Netflix, Spotify gibi şirketlerden aldığı Dijital Hizmetler Vergisi karşılığında misilleme yapan ABD, Türkiye’den alacağı 32 üründe yüzde 25 ek gümrük vergisi uygulamasına gideceğini açıklamıştı. Önceki gün Türkiye ve ABD, Dijital Hizmetler Vergisi uygulayan Avusturya, Fransa, İngiltere, İtalya ve İspanya ile ABD arasındaki ortak uzlaşı metnine Türkiye’nin dahil olması konusunda anlaştı. Böylece mücevherden tekstile, halıdan cam ve seramik ürünlerine 32 ürünün ihracatında uygulanması planlanan yüzde 25’lik ek gümrük vergisi kalktı, ihracatçı nefes aldı.

TARİHİ REKOR KIRDIK

Sabah’ın haberine göre, Mücevher İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Kamar, Türkiye ile ABD arasında yapılan anlaşmayla birlikte derin bir nefes aldıklarını söyledi. Sektörün 1-22 Kasım tarihleri arasında Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırarak 920 milyon dolar mücevher ihracatına imza attığı bilgisini veren Kamar, “Gerçekleştirilen bu ihracat, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 300’lük bir artışı simgeliyor, hem de 20 günde… Rekorlar kırdığımız bu noktaya ulaşmamızda ABD ile Çin arasında yaşanan ticari gerginliği tedarik zincirine yansıması etkili oldu. Tedarik zincirindeki yavaşlama, ABD kanadında yeni arayışlara yol açtı. Talebe hızlı ve kaliteli bir şekilde cevap vererek tercih edilir hale geldik” dedi.

İHRACATTA İLK ÜÇTEYİZ

11 ayda 5.5 milyar dolar ihracatla hedeflerinin yüzde 170 oranında önünde performans sergilediklerini anlatan Kamar, şöyle devam etti: “5.5 milyar dolarlık ihracatın 800 milyon dolarını ABD’ye yaptık. Bu yıl sonunda ABD’ye ihracatımızı 1 milyar doların üzerine taşırız. Toplam ihracatımızı da 6 milyar doların üzerine taşırız. 2-3 yılda da ABD’ye ihracatta 3-4 milyar doları yakalarız. Şu anda ABD’ye mücevher ihracatında ilk 3’teyiz. 2023’te liderliğe oturacağımızı öngörüyoruz.”

MAKİNE HALISINDA PAZARIN LİDERİYİZ

İstanbul Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Uğur Uysal, “Devletimiz çok önemli bir anlaşmaya imza attı, müteşekkiriz. ABD çok önemli bir pazar. Bu yılı 3 milyar dolarlık ihracatla kapatmayı hedefliyoruz. Bunun neredeyse yarısı ABD’ye yaptığımız ihracattan geliyor. ABD’de makine halısında lideriz” dedi. Dünyada lojistik krizinin devam ettiğini anlatan Uysal, “ABD halı ithalatında Çin yerine Türkiye’yi tercih ediyor. Talep artışı devam edecek. 2022’de ihracatımızın yüzde 20 artacağını öngörüyoruz. Bunun yarısını ABD’ye yapacağız” diye konuştu.

ANLAŞMA OLMASAYDI SIFIRA İNERDİ

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Gültepe de, alınan kararın özellikle ev tekstili sektörüne nefes aldırdığını belirterek, “ABD ev tekstili sektörü için çok büyük bir pazar. Eğer ek gümrük uygulaması devreye girseydi bu pazara ihracatımız sıfıra inebilirdi. Şu anda ABD’ye 800 milyon dolarlık ihracatımız var. Bunun yılsonunda 1 milyar doları bulacağını düşünüyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir