”Türkiye’deki oyuncular, pazaryeri modeline hakim”

CarrefourSA’dan yapılan açıklamaya göre, Türkiye ve Fransa arasında köprü görevi gören perakende markaları, CarrefourSA sponsorluğunda 25 ve 26 Ekim tarihlerinde buluştular.

Fransa Başkonsolosluğu’nun himayesinde İstanbul’da faaliyet gösteren Business France tarafından gerçekleşen Türk-Fransız Perakende Sektörü Buluşması’na Fransız markalar Mirakl, Generix Group, Gridbees, Thunes, Metathinker, Numerized, Touchify, Livejourney, Ykone, Getubu, Wolrdplay, Quividi ve RelevanC katıldı.

Sabancı Holding ve Carrefour Grup iştiraki CarrefourSA Üst Yöneticisi (CEO) Kutay Kartallıoğlu, “CEO’ların Bakış Açısıyla Türkiye” başlıklı panelde bir konuşma gerçekleştirdi.

Açıklamada buradaki konuşmasına yer verilen Kartallıoğlu, şunları kaydetti:

“1993 yılında Türkiye’ye yatırım kararı alan Carrefour Group’un ülkemize kazandırdığı organize perakende sektörü, 1995 yılında Sabancı Holding’in perakende sektörüne adım atma kararı ile büyük bir ortaklığa şahit oldu. CarrefourSA bugün 720 marketi ve 11 bin kişilik istihdamıyla günde 500 bin müşterisine 50 bin çeşit doğru ürünü doğru hizmetle sunan, Türkiye organize perakende sektörünün en büyük oyuncularından biri olarak iki ülke arasındaki ilişkilerin nişanı konumundadır. CarrefourSA olarak sürdürülebilir bir şekilde market yatırımlarımızı sürdürüyor, bunun yanı sıra küçük esnafı desteklediğimiz ve girişimcilere perakende sektöründe bir fırsat tanıdığımız bayilik sistemiyle büyümemizi sürdürüyoruz. Uzun yıllardır sürdürülebilir tarım, hayvancılık ve balıkçılık projelerine yatırım yapmaya devam ediyoruz. Yerli üreticileri destekliyoruz, 600’ü aşkın Carrefour öz markalı ürünü müşterilerimizle buluşturuyoruz. Bu sayede yerli üreticilere ihracat faaliyetlerimiz çerçevesinde yurtdışına açılma fırsatı da tanıyoruz. Dijital dönüşüme uzun yıllardır emek veriyoruz, CarrefourSA Online Market üzerinden müşterilerimize hipermarkette alışveriş deneyimi sunuyoruz.”

Kartallıoğlu, müşteri alışkanlıklarını yakından takip edip, taleplere karşılık verdiklerine değinerek, “Ülkemizde pandemi vb. değişen şartlara karşın perakende sektörünün sürdürülebilir olması için çalışıyoruz. Yeni Neslin Sabancısı Sabancı Holding’in gücü ve ortağımız Carrefour Group’un perakende deneyimi ile geçmişte olduğu üzere gelecekte de doğru ürünü doğru üreticiden alıp doğru biz hizmet ve fiyat politikasıyla müşterilerimize sunmaya devam edeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

– “TÜRKİYE’DEKİ OYUNCULAR, PAZARYERİ MODELİNE HAKİM”

Türk-Fransız Perakende Sektörü Buluşmasına katılarak, pazaryeri altyapısı sağlayan teknolojisini tanıtan Fransız unicorn girişim Mirakl, Fransız hükümeti tarafından, teknolojik ve yenilikçi Fransız şirketlerinde veya onlar için çalışan tüm aktörleri birleştirme amacıyla 2013’te kurulan La French Tech’in öncülerinden biri olarak görülüyor. Türkiye pazarının diğer pazarlara oranla pazar yerleri açısından olgun bir pazar olduğunu belirten Mirakl Orta Doğu ve Kuzey Afrika Direktörü Franck Guellerin, Türkiye’de çoğu oyuncunun pazar yeri modeline hakim olduğunu aktardı.

“Ödeme, Veri, Tedarik Zincirinden Müşteri Deneyimine Perakende Ekosistemi” başlıklı oturuma konuşmacı olarak katılan Webhelp Satış ve Pazarlama Direktörü Arzu Tekin de şunları kaydetti:

“2008 yılında başladığımız yolculuğu, 2015 yılından bu yana Fransız BPO şirketi Webhelp bünyesinde sürdürerek bu alandaki faaliyetlerimize devam ediyoruz. İş ortaklarımızın her zaman insan ile teknolojinin en iyi uyumunu yansıtan müşteri deneyimi sunmalarına yardımcı oluyoruz. Girişimcilik ruhumuzu koruyarak gelişime öncülük ediyoruz. Müşterilerin değişen taleplerini hızlıca analiz ederek, uçtan uca müşteri deneyiminin odak noktasında yer alan insana dokunmayı da unutmadan yapay zekaya dayalı süreç otomasyon yönetimi, KYC, voicechat, chatbox, videocall vb. teknoloji hizmetlerinin dahil olduğu süreçleri deneyimlemelerini sağlıyoruz.”

Bu yıl ilki düzenlenen Türk-Fransız Perakende Sektörü Buluşması’nın Türk ve Fransız şirketleri arasındaki iş birliğini teşvik etmek için gelecek senelerde de tekrarlanması hedefleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir