YSK, Erdoğan’ın adaylığına yapılan itirazları reddetti

Yüksek Seçim Şurası (YSK), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yine adaylığı için yapılan itirazları ait kararını verdi. YSK Lideri Ahmet Yener şöyle konuştu:

“YSK’nın ele aldığı hususları izah etmek istiyorum. Millet Partisi’nin Millet İttifakı’nın isminin kullanılmaması itirazı değerlendirilmiş, sonucunda oy çokluğuyla talebinin reddine karar verilmiştir. Millet İttifakı unvanı 2018’deki üzere 2023’te de kullanılacak.

Bir öbür bahis Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimine yönelik olarak 18 Mart 2023’te ilan edilen sürece nazaran, süreksiz adayların listesi ilan edilmiş, itirazlar sona ermiş, dün ve bugünkü çalışmalarda itirazlar değerlendirilmiştir. Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu, Sayın Muharrem İnce’nin ve Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ilanlarına itirazlarda bulunulmuş, aday olamayacakları itirazı yapılmıştır. Her 3 adaya yönelik itirazları değerlendirdik, sonucunda Anayasa’nın 77., 101. ve 116. unsurları ve Cumhurbaşkanlığı Seçimi Kanunu’nun 3, 6, 8, ve 8A hususları birlikte değerlendirilmiş ve oy birliği ile 3 aday tarafından adaylıklarına itirazların reddine karar verilmiştir.

Kılıçdaroğlu, İnce, Erdoğan ve Oğan’ın kesin aday listesinde olmasına verilmiştir, karar Resmi Gazete’ye gönderilecektir.

Cumhurbaşkanınca yapılan seçimin yordamına uygun olmadığı, alınan seçimin kararının iptaline yönelik kararlar değerlendirilmiş, itirazların reddine karar verilmiştir.” (HABER MERKEZİ)

AYRINTILAR GELİYOR…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir