Zorlu PSM’nin 10. sezonu yarın Fazıl Say konseriyle başlayacak

 

Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nin (PSM) 10. dönem tanıtım toplantısı, PSM SKY Lounge’da gerçekleştirildi.

Sezon açılışı, yarın akşam bestekar ve piyanist Fazıl Say‘ın yeni yapıtı “Hayat Ağacı” süitinin dünya prömiyeriyle yapılacak. Çellist Jamal Aliyev‘in Say’a eşlik edeceği konserde, medya sanatkarı Refik Anadol’un, yapay zeka teknolojisini kullanarak tasarladığı dijital bilgi heykeli de izleyiciyle buluşacak.

AA muhabirine yeni döneme ait açıklamalarda bulunan Güçlü PSM Genel Müdürü Filiz Ova, 10 yıllık bir kurum olduklarını ve yeni dönemi planlarken bu 10 yılı gözden geçirme fırsatı bulduklarını söyledi.

Ova, PSM’nin kültür sanatla topluma yarar sağlamak ismine Kuvvetli Holding tarafından hayata geçirildiğini belirterek, “10. yılımızda da Fazıl Say ve Refik Anadol’a bir sipariş isteğiyle gittik. Fazıl Say burada birinci kayıt yapan sanatkarlardan biri ve tekrar burada çok sayıda konser verdi. Refik Anadol da bizim yolumuzda bizimle birlikte yürüyen, pahalı işler üreten bir sanatçı. O da bizi kırmadı ve hoş bir eser armağan etti. Yarın bu performansı daima birlikte izleyeceğiz.” dedi.

“Piyanist Ludovico Einaudi, Travis üzere sevilen ve ilgi gören sanatkarlar bizimle olacak”

PSM’nin 10 yıllık seyahatinde memleketler arası ve ulusal çok fazla sanatçıyı ağırladığına dikkati çeken Ova, şunları kaydetti:

“Piyanist Ludovico Einaudi, Travis üzere sevilen ve ilgi gören sanatkarlar bizimle olacak. İzleyicilerimizin çok yakından takip edilen ve büyük bir merakla beklediği şenliklerimizi de genişleterek, büyüterek devam ettiriyoruz. 2023’e yayılan devirde Monte Carlo Balesi’ni Romeo ve Juliet ile ağırlayacağız. Pandemi periyodunda yapılmayan müzikaller de geri dönüyor. Yalnızca yabancı müzikaller değil natürel ki Alice Müzikali de var. Natürel ki tiyatro alanında da yeni yapımlar, yeni yazılan işler, atölye projemizle tiyatroda yeni yetenekleri bulmak, yetiştirmek, takviye olmak için yaptığımız programlar olacak. Bir de ‘İlk Konserim Birinci Tiyatrom’ projemiz var ve bu da bizim için çok değerli. Farklı araştırmalarda Türkiye toplumunun büyük bir kısmının hiç konsere ve tiyatroya gitmediğini gördük. İstanbul’da kültür sanata erişemeyen insanları PSM’de ağırlamayabilmek için SosyalBen Vakfı ve Toplum Gönüllüleri Vakfı iş birliği yaptık. Ayrıntılarını ekim ayında anlatacağız.”

“Sanatseverleri, 5 kısımlı bir süit bekliyor”

Fazıl Say da Kuvvetli PSM’de kurulduğu birinci günden itibaren konser verdiğini anımsatarak, “Zorlu PSM, AKM’nin olmadığı 14 yıl boyunca İstanbul’un kültür sanat yükünü kaldırmada kıymetli misyon üstlendi. 10. yıl programı da tüm sanat kollarına ve tüm jenerasyonlara hitap eden bir program. İstanbul’a büyük bir hizmet sunduklarını düşünüyorum.” sözlerini kullandı.

Say, “Hayat Ağacı” yapıtının şahsî öğeler taşıyan bir eser olduğuna işaret ederek, yapıtın özelliklerini şöyle aktardı:

“Sanatseverleri, 5 kısımlı bir süit bekliyor. Yaklaşık 20 dakikalık bir müzik. Birinci kısmın ismi ‘Umut’. Zira umut bizim hayatımızın her şeyi. Beşinci kısmın de ismi ‘Hayat Ağacı’. Ortadaki ikinci kısım babam ‘Ahmet Say’, üçüncü kısım eşim ‘Ece’, dördüncü kısım ise annem için. Yarın sanatseverleri bekleyen çok şahsî bir aile yapıtı aslında. Sonuçta hayatı, kendi perspektifimden sizlere anlatmak istediğim içine kapalı bir müzik. Cemal’in çellosuyla, Refik’in de harika görsel dizaynlarıyla bu yapıtı destekledikleri için teşekkür ediyorum.”

“O an orada var olacak ve bizde kalacak bir hayat deneyimi”

Medya sanatkarı Refik Anadol ise Kuvvetli PSM’nin anılarının bir modülü olacağı için keyifli olduğunu tabir ederek, projeye 60 milyondan daha fazla ağaç fotoğrafının bulunduğu evrak yığınını yapay zeka öğrenmesiyle başladıklarını lisana getirdi.

Anadol, yapıtın kendini tekrar etmeyen ve eş vakitli çalışma olduğunu aktararak, “O an orada var olacak ve bizde kalacak bir hayat tecrübesi. Münasebetiyle bu deneyseli elimizden geldiği kadar heyecanla ortaya çıkarmaya çalıştık. Çok onur duyduğum ve çok heyecanlandığım bir iş oldu.” değerlendirmesini yaptı.

Kings of Conveniencei, Snarky Puppy ve niceleri

Sezon açılışının çabucak akabinde milletlerarası müzik sahnesinin büyük kümeleri ve müzisyenleri Şiddetli PSM sahnelerinde dinleyicileriyle buluşacak.

Indie folk pop tipinin büyük kümelerinden Kings of Convenience, caz müziğinin yenilikçi ve Türkiye’de de çok sevilen kümesi Snarky Puppy, bu yıl 40. yılını kutlayan İngiliz rock kümesi New Model Army ve 21. yüzyılın en kıymetli caz piyanistlerinden Hiromi ve Brit-rock kümesi Travis dönem açılış konserinin akabinde Güçlü PSM’de sahne alacak.

“Sonar İstanbul” bu dönem üç güne yayılıyor

Her yıl büyük ilgi gören ve dünyanın en itibarlı elektronik müzik şenliği olarak bugüne dek binlerce müzikseveri ağırlayan Sonar İstanbul, yedinci edisyonunda Şiddetli PSM’nin 10. dönemine özel olarak üç güne yayılacak.

PSM Loves Summer serisi ayrıyeten 2023 yazında da sürpriz isimleri ağırlamaya devam edecek.

Yepyeni bir kolektif proje: Air Anatolia

Londra Caz Şenliği iş birliğiyle Londra caz sahnesinin sevilen isimlerini ağırlayan Şiddetli PSM, bu yıl da LCF ile yeni bir iş birliği yapıyor ve British Council’ın da takviyesiyle Air Anatolia isimli yepisyeni projesini hayata geçiriyor.

Air Anatolia projesi, dünya çapında dinlenen Anadolu rock müzisyenlerini ve yeni Türkçe müziğin sevilen isimlerini İngiliz müzisyenleri ile bir ortaya getiriyor.

İki ülke ortasındaki kültürel etkileşimi pekiştirecek yeni bir adım niteliğindeki proje kapsamında, Anadolu rockın efsane kümesi Moğollar’dan Cahit Berkay ve Taner Öngür, yeni Türkçe müziğin en sevilen isimlerinden Melike Şahin, ModeXL kümesinden VEYasin, Islandman olarak tanınan Tolga Böyük, İngiltere’nin ünlü bestekarlarından Al MacSween‘le (Maisha, Kefaya) Yazz Ahmed, Thodoris Ziarkas, Tamar Osborn, Derya Yıldırım, Tolgahan Çoğulu, Murat Ertel, Eralp İnanç, Ahmet Güvenç, Jake Long, Chelsea Carmichael, Fazilet Baser, Ekin Eti ve Muhlis Berberoğlu hem İstanbul’da hem de Londra’da sahne alacak.

Sevilen klasik eserler ve müzikaller bu dönem da Şiddetli PSM’de

Monte Carlo Balesi, bu kere efsanevi Romeo ve Juliet kıssasıyla Güçlü PSM’de olacak.

Dünyaca ünlü Alman soprano Diana Damrau ve Fransız bas bariton Nicolas Teste, Bilkent Senfoni eşliğinde Bellini, Donizetti, Rossini, Verdi’den oluşan bir repertuvarla “Royal Affairs: Kings and Queens of Opera” isimli gösterisiyle sanatseverlerle buluşacak.

Geçmiş dönemlerde 32 gün kapalı gişe oynayan efsanevi “Notre Dame de Paris” müzikali, bir sefer daha orjinal lisanı Fransızca olarak mayıs ayında Turkcell Sahnesi’nde 21 performans sergileyecek.

Öte yandan, BKM ve ID İrtibat ile imali üstlenilen “Alice Müzikali”, kasımdan itibaren Güçlü PSM’de gösterimlerine devam edecek.

10. döneme özel stant ve turlar

Zorlu PSM, 10 yıllık tarihine ışık tutacak fotoğraf standını 16 Eylül’den itibaren Şiddetli PSM’de ziyaretçilerin ilgisine sunacak.

Öte yandan yeniden Şiddetli PSM’nin 10 yıllık sahne geçmişini ve birikimini konukların erişimine açarak Türkiye’de gibisi daha evvel hiç yapılmamış Unseen Tour isimli backstage tıp projesini de hayata geçirecek. Etkileyici altyapı ve performans arşivini paylaşarak, Şiddetli PSM’nin ağırladığı dünyaca ünlü yapım ve sanatçı geçmişini, merkezin dünya standartlarında donanımlı ve teknolojik alt yapısını, dijital çağa uygun yeni bir sunumla ziyaretçilere açacak.

Ayrıca, Kuvvetli PSM’nin birinci üyelik programı da bu dönemde hayata geçirilecek. Bu üyelik programıyla Güçlü PSM, üç farklı kategoride oluşturulan üyelik kartlarının satışını gerçekleştirerek, kültür sanat alanını takip eden ve gelişmesine kıymet veren şahısların bir ortaya gelmesini ve onlara özel fırsatlar sunmayı amaçlıyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir