1,8 milyon TL’lik tazminat davasında ‘temyiz süresi’ tepkisi

Antalya’da 6 yıl evvel Gökhan Pusat’ın, kullandığı özel halk otobüsüyle ezerek öldürdüğü Mehmet Oktay Kurt’un (41) eşi Filiz Kurt, açtığı davayla 1,8 milyon TL tazminat kazandığını, lakin belgenin 3 yıldır temyizde olduğunu belirterek, “Geç gelen adalet, adalet değildir” dedi.

Bir arkadaşının yanına giden Mehmet Oktay Kurt, akşam saatlerinde Karşıyaka Mahallesi’ndeki meskenine dönmek için Gökhan Pusat idaresindeki özel halk otobüsüne bindi. Sürücü Pusat, teze nazaran Kurt’un koltukta uyuyup kaldığını görünce cep telefonunu aldı. Kurt’un fark etmesi ile ikili ortasında arbede çıktı. Pusat, indirip arbede ettiği Kurt’tan kaçmak için otobüse binip gaza bastı. Bu sırada kolu kapıda sıkışan Kurt, bir müddet sürüklendi akabinde aracın altında ezilerek hayatını kaybetti. Trafik kazası olarak bedellendirilen olay ile ilgili gözaltına alınan Gökhan Pusat, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

DOSYA AĞIR CEZAYA TAŞINDI

Pusat hakkında 6 yıla kadar mahpus cezası istemiyle Antalya 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde taksirle mevte neden olduğu suçlamasıyla dava açıldı. Otobüsteki kamera imajlarının izlenmesi ile açığa çıkan olay ile ilgili belge, 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Gökhan Pusat, ‘suç kanıtlarını gizlemek emeliyle taammüden öldürmek’ kabahatinden ağırlaştırılmış ömür uzunluğu mahpus cezası istemiyle yargılanmaya başlandı. Davanın karar duruşmasında ‘Bir kabahati gizlemek gayesiyle insan öldürme’ kabahatinden ağırlaştırılmış ömür uzunluğu mahpusa mahkum edilen Pusat’ın cezası, hareketin mümkün kasıtla işlendiği gerekçesiyle ömür uzunluğu mahpusa indirildi. Sanığın cezasını takdir indirimi ile 25 yıla düşüren mahkeme, ‘hırsızlık’ cürmünden da 5 yıl mahpusa hükmetti.

TAZMİNAT DAVASI AÇILDI

Bu sırada Mehmet Okan Kurt’un eşi Filiz Kurt 2016 yılında halk otobüsü sahibi Hatice K.’ye kan bedeli için maddi tazminat davası açtı. 2019 yılı Kasım ayında Hatice K.’nin, Kurt’a 1 milyon 800 bin TL ödemesine karar verildi. Hatice K. ve avukatları, karara itiraz edip, Antalya Bölge Adliye Mahkemesi’ne gitti. Belgenin 3 yıldır mahkemede olduğunu, bu nedenle mağdur olduğunu tabir eden Filiz Kurt, adalet istediğini söyledi.

.

‘ADALETE İNANCIM SARSILDI’

Antalya Adliyesi önünde bugün basın açıklaması yapan Filiz Kurt, “Eşimi evvel trafik kazası sandığımız, daha sonra cinayet olduğunu öğrendiğimiz bir olayda kaybettim. Ceza davası lehime sonuçlanmış olsa bile sigorta şirketine açtığım ve kazandığım, fakat karşı tarafın temyize götürdüğü dava yıllardır Antalya Bölge Adliyesi Mahkemesi’nde beklemekte olduğu için hukuk gayretim hala sürmektedir. Bu yüzden geç gelen bir adaletin, adalet olduğuna dair inancım sarsılmıştır” dedi.

.

‘DAYANACAK GÜCÜMÜZ KALMADI’

2 çocuk annesi ve epilepsi hastası olduğunu belirten Kurt, “Eşimin vefatına sebep olan aracın ruhsat sahibi Hatice K. aleyhine açtığım dava lehime sonuçlanmış olsa bile icra takibim sonuçsuz kalmış, mahkeme kararı Hatice K. tarafından hiçe sayılmaya devam edilmektedir. İki çocuğumla verdiğim geçim uğraşı sıhhat sebeplerimden ötürü tam bir çıkmaza girdi. Dayanacak güzümüzün kalmadığı şu günlerde adaletin yerini tam olarak bulması gerekir. Zira geç gelen adalet, adalet değildir” diye konuştu. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir