ABD’den Türkiye için F-16 kararı! İki madde tasarıdan çıkarıldı!

ABD’de New Jersey Senatörü Bob Menendez ve Maryland Senatörü Chris van Hollen’ın sunduğu ve Türkiye’ye F-16 satışını sonlandırıcı şartlara bağlayan eklemeler, ABD 2023 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa (NDAA) tasarısının Senato versiyonundan çıkarıldı.

ABD Senatosu, 2023 savunma bütçesini içeren NDAA tasarısına son halini vermek hedefiyle toplandı.

Tasarıya eklenmek üzere sunulan 900’e yakın eklemeler görüşülmeye devam ediliyor.

İKİ HUSUS TASARIDAN ÇIKARILDI

Kongre kaynaklarından edinilen bilgilere nazaran, New Jersey Senatörü Demokrat Menendez ile Maryland Senatörü van Hollen’ın sunduğu ve Türkiye’nin ABD’den F-16 alımını şartlara bağlayan iki ekleme de tasarıdan çıkarıldı.

BIDEN’IN ONAYI İÇİN GÖNDERİLECEK

Senato NDAA tasarısını tamamladıktan sonra Temsilciler Meclisinin versiyonu ile ortak bir metin haline getirilerek onay için ABD Lideri Joe Biden’ın masasına gönderilecek.

Türkiye’nin F-16 alımını şartlara bağlayan benzeri bir ekleme NDAA tasarısının Temsilciler Meclisine eklenmişti lakin ortak metinde bu eklemelerin de çıkarılması bekleniyor.

DİPLOMATİK GAYRETLER SONUÇ VERDİ

Senato’daki bu değişimde, Türkiye’nin Washington’da yürüttüğü diplomatik gayretlerin tesirli olduğu belirtiliyor.

Menendez, Pentagon bütçesini içeren 2023 NDAA tasarısının Temsilciler Meclisi versiyonuna sunulmuş ve Türkiye’ye F-16 satışını kurala bağlayan eklemenin birebirini tasarının Senato versiyonuna da dahil etmişti.

Eklemede Silah İhracatı Denetim Yasası kapsamında Türkiye’ye yeni F-16 satışının yapılmaması ve F-16 modernizasyon kitlerinin satılmaması kararı konulurken bu unsurun muafiyetini ise Senato ve Temsilciler Meclisi ilgili komitelerine kelam konusu satışın ABD’nin değerli ulusal güvenlik menfaatlerine temas ettiği, bu silahların Yunan hava alanını tekrarlanmış halde ihlal etmeyeceğini temin etmek için atılacak somut adımlar sunulduğu takdirde liderin bu maddeyi uygulamaktan muaf olacağı söz edilmişti.

Öte yandan, Maryland Senatörü van Hollen ise bu şartlara, uçakların YPG/PKK terör örgütüne karşı kullanılmamasını ve Türkiye’nin İsveç ile Finlandiya’nın NATO üyeliğini onaylaması şartını eklemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir