Meteoroloji’den 17 kente sarı ve turuncu kodlu uyarı: Yoğun kar yağışı bekleniyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere nazaran, ülke genelinin kesimli ve çok bulutlu, Marmara’nın kuzeyi, İç Anadolu’nun doğusu, Batı ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu(Malatya hariç), Güneydoğu Anadolu’nun doğusu ile Ordu etraflarının yağışlı geçeceği varsayım ediliyor.

Yağışların, Marmara’nın kuzeyi ile Elazığ, Diyarbakır, Mardin ve Batman etraflarında yağmur, yağış alan öbür yerlerde karla karışık yağmur ve kar halinde olmak üzere Muş’ta kuvvetli (10-20 cm), Ağrı, Bitlis, Iğdır’ın yüksekleri, Kars’ın güneyi, Van, Hakkari, Şırnak ve yüksek kısımları başta olmak üzere Siirt’te ağır kar yağışları (20 cm üzeri) beklendiğinden ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don, tipi, çığ tehlikesi üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunmalı.

Doğu Karadeniz’in iç kısımları ile Doğu Anadolu’nun eğimli ve yüksek yamaçlarında çığ tehlikesi riski bulunduğundan dikkatli ve önlemli olunmalı.

Ülke genelinde sıcaklıkların mevsim normallerinin altında seyretmesi bekleniyor.

Rüzgârın, Doğu Akdeniz’in iç kısımları, İç Anadolu’nun güneydoğusunda kuzey ve kuzeybatı istikametlerden kuvvetli ve yer yer fırtına formunda (50-70 km/saat) esmesi beklendiğinden ulaşımda aksamalar, çatı uçması, ağaç devrilmesi üzere yaşanabilecek olumsuzlara karşı önlemli ve dikkatli olunması gerekiyor.

SARI KOD NEDİR?

Hava durumu potansiyel tehlikelidir, Kestirim edilen meteorolojik hadise olağandışı olmamakla birlikte, meteorolojik kaidelerden etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunmalıdır.

TURUNCU KOD NEDİR?

Hava durumu tehlikelidir, varsayım edilen meteorolojik hadise sıklıkla görülmemektedir. Hasar ve kayıpların oluşması mümkündür. Çok önlemli olmalı, şimdiki meteorolojik şartlar ve kestirimler takip edilmelidir. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir