Başkan Akbilek: Asbest tehlikesini en aza indirelim

ADIYAMAN (İGFA) – Adıyaman İnternet Gazetecileri Cemiyeti Lideri Mehmet Cihan Akbilek, sarsıntı bölgesinde enkaz kaldırma çalışmalarının başlamasıyla birlikte moloz yığınlarının rastgele alanlara boşaltılmasından, inançlı ve uygun kaidelerin sağlanmamasından kaygı ettiklerini söyledi.

Depremin üzerinden aylar geçmesine karşın temel gereksinimlerin karşılanması noktasında eksiklikler ve aksaklıklar devam etse de uzmanların dikkat çektiği ve ikazlarda bulunduğu asbeste maruz kalan bir kişinin kansere yakalanma riski olağan beşerden 5 kat daha fazla olduğunu belirten Akbilek, “Bir de sigara içiyorsa 55 kat artıyor. Bunun dışında akciğer zarının tutulumu, akciğer zarında plaklar, akciğer zarı kanserini tetikliyor. Zira asbest liflerine maruz kalmayla bu belirtilerin ortaya çıkması ortasında geçen mühlet 10 ila 30 yıl olabilir. Tahminen 40 yıla kadar uzayabilir. Yani bugün genç olan bir vatandaşımız bundan 15 yıl sonra akciğerinde rastlantısal hiçbir klinik bulgusu olmadan birtakım plaklarla, akciğer grafisi problemleriyle karşılaşabilir. Ve bir müddet sonra da akciğer zarı kanseri ya da akciğer kanserine neden olmuş olacak. Hasebiyle önemli hak kayıpları yaşanacak göz nazaran göre gelen ikincil afetler olacak üzere görünüyor” dedi.

Enkaz yıkımlarında gereğince sulama yaparak çıkacak olan asbest tozunun tozu en aza indirilebileceğini kaydeden Akbilek, “Yıkılan yerlerin üzerine toprak serilerek çocukların enkaz atıkları ile teması engellenebilir, hatta yıkılan yerlere kırmızı toprak serilerek üstleri çimlene bilir. Hem tehlikesiz hem de estetik bir imgeye kavuşur. Beşerler Maske kullanılmaya zorlanmalı tıpkı pandemi devrinde olduğu üzere. Molozların döküldüğü alandaki yağmur suları muhakkak ve mutlaka içme suyuna karışmamalı. Şayet bu ve buna emsal önlemler alınmaz ise yıllar sonra çocuklarımız, sevdiklerimiz, kendimiz maalesef soluduğumuz ASBEST yüzünden canlarından olacaklar” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir