BM insan hakları raportörü: İsrailli yerleşimcilerden hesap sorulmalı

Birleşmiş Milletlerin (BM) Filistin topraklarındaki insan hakları özel raportörü Francesca Albanese, işgal altındaki Batı Şeria’da artan şiddet olaylarından ötürü Yahudi yerleşimcilerden hesap sorulması daveti yaptı.

Albanese, Twitter hesabından yaptığı açıklamada,

“Cenin, Eriha ve Nablus’taki Huvvara sakinleri ve onların mülklerine yönelik akınlar için hesap sorulmasını talep ettiğini”

belirtti.

BM Raportörü, İsrailli yerleşimcilerin varlıkları yasa dışı olmasına karşın yaptıkları yargısız infazlar ve sivil vefatlar sebebiyle soruşturulması gerektiğini kaydetti.

Filistinli STK’dan milletlerarası topluma çağrı

Filistinli sivil toplum kuruluşu (STK) İnsan Hakları İçin Hukuk El-Hak da milletlerarası toplumu, yerleşimcilerin Nablus’un güneyindeki Huvvara beldesinde yaptığı şiddet olaylarından İsrail’i sorumlu tutmaya çağırdı.

El-Hak’tan yapılan yazılı açıklamada İsrail’e karşı daha somut adımlar atılması gerektiği belirtildi.

Açıklamada, Huvvara’da süratle berbata giden durum karşısında İsrail’in hukuka ters olarak uyguladığı yerleşim siyasetine, “apartheid rejimine” son vermek için acil, tesirli tedbirler alınması gerektiği vurgulandı.

Filistin halkının kendi mukadderatını tayin hakkı tanınmasının değerine işaret edilen açıklamada, İsrail’in hesap verebilir olmaya zorlanması için milletlerarası topluma davette bulunuldu.

6 Kişi gözaltına alındı

Bu ortada İsrail polisi Huvvara’da yüzlerce yerleşimcinin Filistinlilere saldırmasının akabinde dün altı kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

İsrail polisinden yapılan yazılı açıklamada, şüphelilerin,

“isyan, araçlara ve binalara ateş açma, Filistinlilere saldırma ve Huvara sakinlerinin mülklerine ziyan verme”

gerekçesiyle gözaltına alındığı söz edildi.

Jerusalem Post gazetesinin haberinde ise Huvvara’daki ataklarla ilgili gözaltına alınan üç zanlının bugün Kudüs Bölge Mahkemesine çıkarılmasının beklendiği aktarıldı.

Şüphelilerden ikisinin yetişkin, birinin ise 18 yaşından küçük olduğu belirtilen haberde, İsrail güçlerinin daha fazla gözaltı operasyonu yapmasının beklendiği kaydedildi.

Batı Şeria’da tansiyon tırmanıyor

İsrail güçlerinin 22 Şubat’ta işgal altındaki Batı Şeria’nın kuzeyindeki Nablus’a birkaç noktadan düzenlediği baskı, bölgede tansiyonu yine tırmandırmıştı. İsrail ordusunun baskınında, 11 Filistinli hayatını kaybetmiş, yüzlerce kişi yaralanmıştı.

Batı Şeria’nın kuzeyindeki Huvvara beldesinde ise 26 Şubat’ta iki Yahudi yerleşimci silahlı hücumda öldürülmüştü.

Aynı günün akşam saatlerinde ise yüzlerce Yahudi yerleşimcinin, İsrail ordusunun nezaretinde Huvvara beldesine gelerek Filistinlilere karşı “toplu intikam” atakları düzenlediği belirtilmişti.

Yerleşimciler, beldede gece uzunluğu onlarca meskeni ve arabayı kundaklamış, Filistinlilere saldırmış, meskenlerini taşlamıştı. Zatara köyünde de Yahudi yerleşimcilerin saldırısı sonucu bir Filistinli hayatını kaybetmiş, olaylarda birçok kişi yaralanmıştı.

Batı Şeria’nın Eriha kenti yakınlarında ise 27 Şubat’ta düzenlenen silahlı akında bir Yahudi yerleşimci öldürülmüştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir