Bloomberg’den tepki çeken Türkiye analizi… Skandal Erdoğan çağrısı!

İsveç’teki skandal aksiyon dünyanın gündemindeki yerini konuyor. ABD’nin önde gelen yayın kurumlarından Bloomberg, Türkiye’nin inadının Avrupa’nın güvenliğini de tehlikeye attığını öne süren bir yazı yayınladı.

Bloomberg editörlerinin kaleme aldığı görüş yazısı, “NATO, Erdoğan’ın genişlemeyi geciktirmesine müsaade vermemeli” başlığı taşıyor. Yazıda, İsveç ve Finlandiya’ya talepleri nedeniyle Türkiye “kafa tutan ülke” olarak nitelendirilirken, “NATO bu tartışmaya bir son verip en yeni üyelerini şartsız biçimde kabul etmeli” denildi. Yazının devamında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da Türkiye’de yapılacak seçimler öncesi milliyetçi tabanından takviye almaya çalıştığı ve geri adım atmadığı belirtildi.

Türkiye’nin inadının Avrupa’nın güvenliğini de tehlikeye attığını öne süren Bloomberg, ABD ve Avrupa’nın bu kördüğümü çözmek zorunda olduğunu yazdı. “Başkan Joe Biden, Türkiye’nin Kürt terörüyle ilgili tasalarını lisana getirme hakkı olsa da bunun bedelinin NATO’yu güçlendirme eforlarını engellemek olmadığını açıkça ortaya koymalı” tabirleri kullanıldı.

“NATO ÖNDERLERİ ERDOĞAN’A BASKI YAPMALI”

Türkiye’nin İsveç’ten iade taleplerinin iki ülke ortasından çözülmesi ve NATO sürecine dahil edilmemesi gerektiği kaydedilen yazıda, NATO önderlerinin 18 Mayıs’tan evvel iki ülkenin üyeliğini onaylaması için Erdoğan’a baskı yapması gerektiği savunuldu.

“ERDOĞAN NATO TOPLANTILARINDAN DIŞLANMALI”

Erdoğan direnirse ABD Kongresi’nin Türkiye’ye F-16 satışını durdurarak cevap vermesi davetini da içeren yazıda, Türkiye’nin tatbikatlara iştirakinin sınırlanması, Erdoğan’ın NATO toplantılarından dışlanması ve hatta Türkiye’nin NATO’dan ihracı seçeneklerinin de masada olması gerektiği kaydedildi.

“İTTİFAKA ZİYAN VEREN ÜLKE MÜTTEFİK DEĞİLDİR”

Yazı, “Mesaj açık olmalı: kümenin güvenliğine bilerek ziyan veren bir ittifak üyesi asla bir müttefik değildir” tabiriyle sona erdi.

Geçtiğimiz ay Reuters haber ajansı da yayımladığı iş ilanında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı gaye alan sözler kullanmıştı. The Economist mecmuası de geçen hafta kapağında Türkiye’deki seçimleri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı taşıdı. Mecmuanın kapağında “Türkiye’nin yaklaşan diktatörlüğü – Erdoğan imparatorluğu üzerine özel haber” tabiri yer aldı. Kapak görselinde de Türk bayrağındaki hilalle Erdoğan’ın profili üst üste bindirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir