ÇHD davası: Dijitallere 19 ay sonra ekleme yapılmış

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ve derneğin üyesi 21 avukatın yargılandığı davanın karar duruşması bugün görülecek. Davanın ana kanıtlarından olan “Hollanda/Belçika Belgeleri” ismi verilen dijitallerin, ele geçirildiği söylenen operasyondan sonraki tarihte üretildiği anlaşılan bir CD içeriğine dayandırıldığı, içeriğinde Spiderman, Kill Bill, Leon üzere sinemaların olduğu ortaya çıktı.

Dijitaller, davanın ana delillerinden

ÇHD Genel Lideri Selçuk Kozağaçlı, derneğin üyeleri Barkın Timtik, Özgür Yılmaz ve Oya Aslan’ın tutuklu, 18 avukatın tutuksuz yargılandığı 9 yıldır sürüyor. Davada avukatlara örgüt üyeliği ve örgüt yöneticiliği suçlamaları yöneltiliyor. Davanın, ana kanıtlardan biri olarak gösterilen Hollanda/Belçika evrakları ismi verilen dijitallerin, yasadışı DHKP-C örgütünün iç yazışmaları ve notlarından oluştuğu ileri sürülüyor.

Gülen yapılanmasının üyesi olduğu sav edilen ve hala firari olan savcı Adem Özcan’ın 2013 yılında hazırladığı iddianamede, sanıklar hakkında Hollanda/Belçika dokümanları ismi verilen dijitallerde bulunan notlar cürüm ögesi sayılıyor.

Resmi evrakta sahtecilik mahkumu Akyürek’in imzası var

1 Nisan 2004’te Hollanda ve Belçika ülkelerinde yapılan memleketler arası operasyonda ele geçirildiği belirtilen dijitaller, 2007 yılında periyodun Emniyet İstihbarat Daire Lideri Ramazan Akyürek’in imzasıyla isimli emanete alınmıştı. Akyürek şu anda, Gülen yapılanması üyeliği, resmi evrakta sahtecilik ve resmi belgeyi yok etme hatalarından hükümlü.

Adli Tıp inceledi

Resmi kayıtlara 2007 yılında giren dijitaller, o tarihten bu yana kanıt kabul edildiği hiçbir davaya gönderilmemişti. Birinci sefer ÇHD davasının görüldüğü İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Emniyet Genel Müdürlüğü’nden istenen dijitaller, İsimli Tıp Kurumu’nda dökümü yapılarak dava belgesine gönderildi.

Savcılığın kanıtları ATK’nın dökümünde bulunamadı

Dava belgesinden edinilen bilgilere nazaran, 1 Nisan 2004’te ele geçirildiği belirtilen dijitallerin içinde 23 Kasım 2005 tarihinde değiştirilen klasörlerbulunuyor. İddianamede savcılık tarafından sanıkların yasadışı DHKP-C örgütüyle temaslı olduğu, buyruk ve talimat aldıkları, kod isim kullandıkları üzere savlara destek gösterilen evraklar, İsimli Tıp Kurumu tarafından yapılan dökümde bulunamadı.

“1 DVD çıkarılıp 1 CD eklendi” iddiası

Sanık avukatlarının tespitine nazaran, Ramazan Akyürek tarafından isimli emanete alınmak üzere savcılığa gönderilen dijitallerin 6  harddisk, 4 DVD ve 1 CD’den oluştuğu belirtiliyor. Fakat,  savcılığın isimli emanete aldığı dijitallerin 6 harddisk, 3 DVD ve 2 CD’den oluşuyor. DW Türkçe’ye konuşan avukat Derviş Aydın, “Dijitallerin içinden 1 DVD’nin çıkarılarak yerine 1 CD’nin eklendiği anlaşılıyor.” dedi.

Ele geçirildikten sonra vizyona giren sinema dijitallerin içinde bulundu

Ayrıca, dijitallerin içinde Spiderman, Leon üzere tanınan sinemalar, Ahmet Kaya, Burhan Berken üzere sanatkarların müzikleri da yer alıyor. 1 Nisan 2004’te ele geçirildiği belirtilen dijitallerin içinde, ele geçirilmesinden 22 gün sonra 23 Nisan 2004’te vizyona giren Kill Bill: Volume 2 sinemasının yer alıyor olması da dikkat çeken bir diğer bulgu.

Mahkeme “tahrifat incelemesi” talebini reddetmişti

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir